Naživo Bitcoin 71 505 € +6,00 % Ethereum 2 155 € +8,52 % EUR/USD 1,1267 Sadzba ECB 2,50 % Sadzba FED 3,75–4,00 % Inflácia SR 3,1 % Inflácia eurozóna 3,2 % Logo Nvidia CorporationNVDA 200,13 $ -3,17 %Logo Apple Inc.AAPL 349,51 $ +5,31 %Logo Microsoft CorporationMSFT 555,80 $ +6,68 %Logo Tesla, Inc.TSLA 385,19 $ -3,34 %Logo Amazon.com, Inc.AMZN 266,03 $ +6,12 %

Eaton (ETN)

Eaton Corporation plc · NYSE · ETN
353,08USD −9,86 % za 24 h Živé dáta
Zatvorenie391,70 $predošlý deň
52T maximum478,00 $-26,1 % od maxima
52T minimum311,92 $+13,2 % od minima
Výkonnosť 1R-8,4 %za 12 mesiacov
Objem6,0 mil.akcií dnes
Vývoj ceny
V SKRATKE
  • Tržby za 12 mesiacov 30,03 mld. $, posledný štvrťrok medziročne +21,4 %
  • Čistá marža 12,8 %, prevádzková marža 16,6 %
  • P/E 43,2 (trailing), 26,3 (forward)
  • Konsenzus analytikov Kúpiť, priemerný cieľ 481,05 $ (+13,1 %)

Prečo sa oplatí sledovať Eaton

Eaton je priemyselná firma, ktorá vyrába zariadenia na rozvod, ochranu a riadenie elektrickej energie. Jej produkty nájdete v dátových centrách, budovách, továrňach, lietadlách aj vozidlách, preto firma ťaží z elektrifikácie a z investícií do energetickej infraštruktúry.

Pre investora je zaujímavá tým, že má široké portfólio a silné postavenie v segmente elektrických zariadení, ktorý rastie s dopytom po elektrine. Zároveň ide o cyklickú firmu, ktorej výsledky závisia od priemyselnej výroby a stavebníctva.

Čím sa Eaton zaoberá a ako vznikla

Eaton vznikol v roku 1911 v USA ako výrobca náprav pre nákladné autá. Postupne sa rozšíril do hydrauliky, letectva a elektrotechniky. Dnes je právne zaregistrovaný v Írsku a sídli v Dubline, prevádzky a zákazníkov má po celom svete.

Firma vyrába rozvádzače, ističe, systémy neprerušiteľného napájania, hydraulické komponenty, letecké systémy a súčiastky pre vozidlá. Veľkú časť podnikania tvoria elektrické produkty pre budovy, priemysel a dátové centrá, ktoré firma v posledných rokoch posilnila akvizíciami.

SídloDublin, Ireland
Zamestnanci97 303
SektorPriemysel
BurzaNYSE (USA)

Najnovšie výsledky a výhľad (Q2 2026)

Eaton zverejnil 31. 7. 2026 výsledky za 2. štvrťrok 2026. Tržby dosiahli rekordných 8,5 mld. USD. Medziročne vzrástli o 21 %, z toho organický rast tvoril 14 % a akvizície 7 %. Upravený zisk na akciu bol 3,15 USD. Konsenzus analytikov podľa MarketBeat počítal s 3,08 USD a tržbami 8,16 mld. USD, firma ho teda prekonala v oboch ukazovateľoch. Prekonala aj vlastný výhľad, ktorý bol 3,00 až 3,10 USD.

Ukazovateľ (Q2 2026)Hodnota
Tržby (r/r; q/q)8,5 mld. USD (+21 %; +13 %)
Upravené EPS (r/r; q/q)3,15 USD (+7 %; +12 %)
EPS podľa US GAAP (r/r)2,11 USD (−16 %)
Čistý zisk (r/r)821 mil. USD (−16 %)
Segmentová marža (r/r; Q1 2026)23,1 % (−80 b. b.; 22,7 %)
Voľný peňažný tok (r/r)874 mil. USD (+22 %)

Výhľad vedenia (zo dňa 31. 7. 2026)

  • Q3 2026: organický rast o 13,5 až 15,5 %, segmentová marža 24,6 až 25,0 % a upravené EPS 3,46 až 3,56 USD.
  • Rok 2026: organický rast zvýšený na 11 až 13 % (v máji to bolo 9 až 11 %) a upravené EPS zvýšené na 13,40 až 13,60 USD. Stred pásma znamená rast o 12 % oproti roku 2025.

Analytici a ocenenie

  • Bernstein: Outperform, cieľ 534 USD (potvrdený 15. 10. 2026). RBC Capital: Outperform, cieľ 526 USD (13. 10. 2026). Citi: Buy, cieľ zvýšený z 485 na 498 USD (12. 10. 2026). Baird: Outperform, cieľ znížený z 500 na 485 USD (20. 10. 2026).
  • Podľa StockAnalysis (október 2026) sú ciele v rozpätí 333 až 534 USD a ich priemer je 485,47 USD.
  • Trailing P/E je podľa MarketBeat 37,3 a PEG 2,12. Pri cene 384 USD a strede výhľadu 13,50 USD vychádza forward P/E približne 28,4. Pri konsenze 16,30 USD na rok 2027 je to približne 23,6. Trh teda už vopred počíta s rastom zisku približne o 20 % v roku 2027.

Silné stránky a riziká

  • Plus: 12-mesačné objednávky v divízii Electrical Americas organicky vzrástli o 41 % a backlog o 33 % r/r.
  • Plus: backlog divízie Electrical Global medziročne vzrástol o 103 %. Akvizícia Boyd Thermal, kúpená za 9,55 mld. USD, pridala k tržbám tejto divízie 25 %.
  • Plus: prevádzkový peňažný tok dosiahol 1,1 mld. USD, čo je o 23 % viac než pred rokom.
  • Riziko: segmentová marža klesla medziročne o 80 b. b. a zisk podľa GAAP o 16 %, čiže akvizície zatiaľ znižujú ziskovosť.
  • Riziko: divízia Mobility organicky klesla o 2 %. Jej oddelenie a spojenie so spoločnosťou Dana sa má uzavrieť až v Q1 2027.
  • Riziko: pomer dlhu k vlastnému kapitálu je 0,91 a P/E presahuje 37. Ak by výsledky sklamali, priestor na pokles ceny je preto väčší.

Čo sledovať ďalej

  • 3. 11. 2026, pred otvorením NYSE: výsledky za Q3 2026. Rozhodujúce bude, či upravené EPS dosiahne pásmo 3,46 až 3,56 USD a marža úroveň 24,6 %.
  • Pomer nových objednávok k tržbám v elektrických divíziách (v Q1 2026 bol 1,2) a vývoj marže v divízii Electrical Global (v Q2 19,8 %).
  • Postup pri oddeľovaní divízie Mobility (transakcia s Dana, Q1 2027).

Zdroje: SEC 8-K, Q2 2026, SEC 8-K, Q1 2026, tlačová správa Eaton, prezentácia pre investorov Q2 2026. Ciele a ocenenie: MarketBeat, StockAnalysis (október 2026).

Kľúčové ukazovatele

Ocenenie
Trhová kapitalizácia165,3 mld. $
Hodnota podniku (EV)187,6 mld. $
P/E (trailing)43,2
P/E (forward)26,3
P/B8,2
EV/EBITDA28,3
Beta1,17
Výnosnosť a bilancia
Tržby (12 mesiacov)30,03 mld. $
EBITDA6,64 mld. $
Čistý zisk3,83 mld. $
Hrubá marža36,0 %
Prevádzková marža16,6 %
Čistá marža12,8 %
ROE / ROA19,7 % / 7,1 %
Hotovosť / dlh695,0 mil. / 21,3 mld. $
Voľný cash flow3,11 mld. $

Forwardové P/E (26,3) je nižšie než trailingové (43,2), takže analytici čakajú rast ziskov. Ukazovatele sú orientačné a zmenia sa s každým novým výkazom aj s cenou akcie.

Cena a rozpätie za 52 týždňov

311,92 $ minimum478,00 $ maximum425,50 $

Cena je 11,0 % pod ročným maximom a 36,4 % nad minimom. Beta 1,17 znamená, že akcia sa pohybuje 1,17-krát viac než celý trh. Za posledných 12 mesiacov stúpla o 13,8 %.

Výsledky a vývoj tržieb

7,0 mld.3Q 20257,1 mld.4Q 20257,5 mld.1Q 20268,5 mld.2Q 2026tržby v mene USD · kalendárne štvrťroky
ŠtvrťrokTržbyČistý ziskMarža
2Q 20268,53 mld. $821,0 mil. $9,6 %
1Q 20267,45 mld. $866,0 mil. $11,6 %
4Q 20257,05 mld. $1,13 mld. $16,0 %
3Q 20256,99 mld. $1,01 mld. $14,5 %

Tržby za posledný štvrťrok sú medziročne vyššie o 21,4 % a zisk klesol o 15,9 %. Konsenzus analytikov (23 odhadov) pre najbližší štvrťrok čaká tržby okolo 8,48 mld. $ a zisk na akciu približne 3,53 $. Výsledky sa očakávajú okolo 3. 11. 2026.

Odkiaľ prichádzajú tržby

Electrical Americas. Elektrické zariadenia a služby pre budovy, priemysel a dátové centrá v Severnej a Južnej Amerike. Je to najdôležitejší segment skupiny.

Electrical Global. Elektrické produkty mimo Ameriky, najmä v Európe, na Blízkom východe a v Ázii. Dopyt závisí od investícií do budov a infraštruktúry.

Aerospace. Hydraulické, palivové a ďalšie systémy pre civilné a vojenské lietadlá. Segment ťaží z výroby lietadiel a z aftermarketu.

Vehicle. Prevodovky, spojky a ďalšie komponenty pre nákladné a osobné vozidlá. Segment je cyklický a závisí od výroby vozidiel.

eMobility. Komponenty pre elektrické vozidlá. Ide o menší rastúci segment, ktorý závisí od tempa prechodu na elektromobily.

Presné podiely segmentov nájdete vo výkaze 10-K spoločnosti Eaton, tu uvádzame len názvy, ktoré firma vykazuje.

Konkurencia a konkurenčná výhoda

Eaton má široké portfólio elektrických produktov, dlhodobé vzťahy s inštalatérmi a distribútormi a známu značku. Zákazníci kladú dôraz na spoľahlivosť a bezpečnosť, preto sa výrobcu menia neradi. Pomáhajú aj servisné siete a certifikácie, ktoré konkurencii bránia v rýchlom vstupe.

Schneider Electric. Francúzsky líder v elektrických systémoch a automatizácii. Najbližší konkurent v rozvodoch a riešeniach pre dátové centrá.

ABB a Siemens. Európske priemyselné skupiny s veľkým portfóliom elektrických a automatizačných produktov.

Vertiv. Špecializuje sa na napájanie a chladenie dátových centier. V tomto segmente súťaží s Eatonom o veľké projekty.

Honeywell, Parker Hannifin a ďalší. Pri hydraulike a letectve konkurujú firmy, ktoré ponúkajú podobné komponenty a systémy.

Dividenda a návrat peňazí akcionárom

Ročná dividenda na akciu4,40 $
Dividendový výnos1,02 %
Výplatný pomer44 %
Posledný dátum nároku (ex-dividend)7. 8. 2026
Priemerný výnos za 5 rokov1,49 %

Eaton vypláca dividendu pravidelne a dlhodobo ju zvyšuje. Časť peňazí smeruje aj do odkupov akcií a do akvizícií, ktoré rozširujú ponuku. Dividendový výnos je skôr nižší, lebo firma reinvestuje a rastie.

Čo hovoria analytici

Nákup / silný nákup18 / 5
Držať4
Predať / silný predaj0 / 1
KonsenzusKúpiť
Priemerná cieľová cena481,05 $
Najvyššia / najnižšia534 / 333 $
Potenciál voči 425,50 $+13,1 %

Cieľové ceny analytikov sú odhady na 12 mesiacov a často sa menia po výsledkoch. Rozloženie odporúčaní ukazuje, že analytici sa o výhľadoch firmy nezhodujú úplne.

Je akcia drahá? Pohľad na ocenenie

Trailingové P/E 43,2 znamená, že investori platia 43,2 jednotiek meny za každý jednotku meny ročného zisku. Cena je 8,2-násobkom účtovnej hodnoty (P/B).

Priemyselné firmy s expozíciou na elektrifikáciu a dátové centrá sa v posledných rokoch obchodujú s vyššími násobkami než klasickí výrobcovia strojov. Ocenenie závisí od očakávaného rastu objednávok, marží a odolnosti voči cyklu. Trh je citlivý na sklamanie z výhľadu.

Kto akciu drží

Inštitúcie87,8 %
Insideri0,07 %
Počet inštitucionálnych držiteľov3 436
Short pozície (z voľne obchodovateľných)2,00 %
Akcie v obehu388 mil.
Voľne obchodovateľné akcie388 mil.

Čo sledovať pri ďalších výsledkoch

  • Objednávky a rozpracované zákazky v elektrických segmentoch.
  • Dopyt z dátových centier a investície do energetických sietí.
  • Marže a vplyv cien surovín a nákladov na výrobu.
  • Akvizície a ich začlenenie do skupiny.
  • Vývoj segmentov Vehicle a eMobility, ktoré sú citlivé na cyklus a prechod na elektromobily.

Príležitosti a riziká

Príležitosti

  • Rast dátových centier a elektrifikácie zvyšuje dopyt po rozvodoch a ochranných zariadeniach.
  • Investície do modernizácie sietí a obnoviteľných zdrojov podporujú elektrické segmenty.
  • Letecký segment ťaží z výroby lietadiel a z predaja náhradných dielov.
  • Akvizície môžu posilniť postavenie v rastúcich oblastiach.
  • Servis a aftermarket prinášajú opakujúce sa príjmy.

Riziká

  • Cyklickosť: pokles priemyselnej výroby alebo stavebníctva zníži dopyt.
  • Vyššie ocenenie robí akciu citlivou na sklamanie z rastu objednávok.
  • Konkurencia veľkých európskych skupín môže tlačiť na ceny a marže.
  • Segment áut a elektromobilov je závislý od výroby vozidiel a politiky.
  • Eaton je írska firma s listingom v USA, výsledky sú v dolároch a pôsobia aj výmenné kurzy a obchodné clá.

Zoznam rizík a príležitostí je redakčný pohľad Denného kurzu zostavený z verejných údajov, nie odporúčanie.

Pre koho je akcia vhodná

Akcia je vhodná pre investora, ktorý hľadá kvalitnú priemyselnú firmu s expozíciou na elektrifikáciu a dátové centrá a znesie cyklické výkyvy. Menej sa hodí tomu, kto očakáva vysokú dividendu alebo úplne stabilné výsledky bez ohľadu na hospodárstvo.

Ako kúpiť akcie spoločnosti Eaton zo Slovenska

Akciu ETN obchoduje burza NYSE (USA) v mene USD. Slovenský investor ju kúpi cez zahraničného brokera, ktorý ponúka americké akcie. Ide o americký obchodovaný cenný papier (ADR) zahraničnej firmy, preto sa zrážková daň z dividend môže líšiť podľa krajiny pôvodu. Pri prvom obchode treba vyplniť formulár W-8BEN, aby sa zrážková daň z dividend znížila na 15 %. Postup je v návode Ako vyplniť formulár W-8BEN, poplatky porovnáva stránka Porovnanie brokerov.

Dividendy a zisky z predaja akcií sa zdaňujú na Slovensku. Zrážková daň zaplatená v zahraničí sa dá pri splnení podmienok započítať.

Časté otázky

Koľko stojí akcia Eaton?

Podľa posledných údajov Denného kurzu 425,50 $. Za posledných 52 týždňov sa pohybovala medzi 311,92 $ a 478,00 $.

Je Eaton drahá akcia?

Trailingové P/E je 43,2, forwardové 26,3. Samotné P/E nestačí, treba ho porovnať s rastom ziskov a s konkurenciou v sektore.

Vypláca Eaton dividendu?

Áno, ročne 4,40 $ na akciu, čo je približne 1,02 %.

Aká je cieľová cena analytikov pre Eaton?

Priemerná cieľová cena je 481,05 $ (+13,1 % oproti aktuálnej cene), konsenzus znie Kúpiť.

Je akcia Eaton vhodná pre začiatočníka?

Eaton je priemyselná firma, ktorá vyrába zariadenia na rozvod a riadenie elektrickej energie. Je registrovaná v Írsku a akcia sa obchoduje na burze NYSE pod symbolom ETN.

Prečo sa Eaton spája s dátovými centrami?

Dátové centrá potrebujú spoľahlivé rozvody, ističe a záložné napájanie. Eaton tieto zariadenia vyrába, preto má z rastu dátových centier a umelej inteligencie priamy prínos.

Čo vyrába Eaton okrem elektrických zariadení?

Vyrába aj hydraulické a palivové systémy pre lietadlá a prevodovky a ďalšie súčiastky pre nákladné vozidlá. Tieto segmenty dopĺňajú hlavnú elektrickú časť podnikania.

Kedy Eaton zverejní výsledky za 3. štvrťrok 2026?

3. novembra 2026 pred otvorením burzy NYSE, konferenčný hovor je o 11:00 ET. Vedenie 31. 7. 2026 očakávalo upravené EPS 3,46 až 3,56 USD.

Čo je transakcia Eatonu so spoločnosťou Dana?

Eaton oddelí divíziu Mobility, ktorá mala v Q2 2026 tržby 841 mil. USD, a spojí ju so spoločnosťou Dana. Ide o transakciu typu Reverse Morris Trust s plánovaným uzavretím v Q1 2027.

Koľko Eaton zaplatil za Boyd Thermal?

Za firmu Boyd Thermal, ktorá vyrába chladiace systémy, zaplatil Eaton 9,55 mld. USD. Akvizíciu dokončil v marci 2026 a v Q2 2026 pridala k tržbám divízie Electrical Global 25 %.

Ako investovať do ETF

Pred nákupom si prečítajte: Ako vybrať ETF, Ako kúpiť prvý ETF, akumulačné vs. distribučné ETF, ETF vs. podielový fond, sporiaci plán na ETF a zdaňovanie predaja ETF. Ďalšie fondy nájdete v zozname ETF.

ZDROJE

Obsah má informatívny charakter a nie je investičným poradenstvom. Investovanie je spojené s rizikom straty. Zobrazené hodnoty môžu byť oneskorené alebo sa mierne líšiť od kotácií konkrétneho brokera.

Denný súhrn správ na e-mail

Každé ráno hlavné správy, trhy a graf dňa. Zadarmo, odhlásiť sa môžete kedykoľvek.

Odoslaním súhlasíte so zasielaním denného súhrnu. Prevádzkovateľ: Affiliate media s. r. o.