Naživo Bitcoin 67 990 € +0,63 % Ethereum 2 011 € +1,00 % EUR/USD 1,1165 Sadzba ECB 2,50 % Sadzba FED 3,75–4,00 % Inflácia SR 3,1 % Inflácia eurozóna 3,2 % Logo Nvidia CorporationNVDA 186,64 $ +2,78 %Logo Apple Inc.AAPL 342,37 $ -0,52 %Logo Microsoft CorporationMSFT 530,61 $ -0,99 %Logo Tesla, Inc.TSLA 358,22 $ +4,23 %Logo Amazon.com, Inc.AMZN 259,30 $ -0,35 %

Lowe's (LOW)

Lowe's Companies, Inc. · NYSE · LOW
224,55USD −1,18 % za 24 h Živé dáta
Zatvorenie227,24 $predošlý deň
52T maximum293,06 $-23,4 % od maxima
52T minimum178,45 $+25,8 % od minima
Výkonnosť 1R-3,7 %za 12 mesiacov
Objem3,5 mil.akcií dnes
Vývoj ceny
V SKRATKE
  • Tržby za 12 mesiacov 90,43 mld. $, posledný štvrťrok medziročne +8,3 %
  • Čistá marža 7,3 %, prevádzková marža 13,4 %
  • P/E 15,4 (trailing), 13,8 (forward)
  • Konsenzus analytikov Kúpiť, priemerný cieľ 251,09 $ (+39,5 %)

Prečo sa oplatí sledovať Lowe's

Lowe's je druhý najväčší americký reťazec predajní pre dom a záhradu po Home Depot. Predáva nástroje, stavebný materiál, podlahy, spotrebiče, farby aj záhradnú techniku. Zarába na tom, že Američania vlastnia veľa starších domov, ktoré treba opravovať a modernizovať.

Pre investora je zaujímavá ako cyklická spotrebiteľská firma, ktorá ťaží z trhu s nehnuteľnosťami a rekonštrukciami. Jej výsledky závisia od úrokových sadzieb, cien domov a od chuti domácností investovať do bývania. Zároveň patrí k firmám s dlhou históriou rastu dividendy.

Čím sa Lowe's zaoberá a ako vznikla

Lowe's vznikol v roku 1921 ako malý obchod v meste North Wilkesboro v Severnej Karolíne. Zakladateľom bol Lucius Smith Lowe. Firma po desaťročia rástla z regionálnej siete na celonárodný reťazec s predajňami po celých USA a v Kanade. Dnes sídli v Mooresville v Severnej Karolíne.

Reťazec predáva vlastné aj cudzie značky domácim majstrom, profesionálnym remeselníkom a staviteľom. Okrem predajní má internetový obchod a mobilnú aplikáciu a ponúka aj montáž cez nezávislých dodávateľov, predĺžené záruky a servis. Súčasťou ponuky je aj distribúcia materiálov pre staviteľov.

SídloMooresville, NC
Zamestnanci300 000
SektorCyklická spotreba
BurzaNYSE (USA)

Najnovšie výsledky a výhľad (2. štvrťrok fiškálneho roka 2026)

Lowe's zverejnil 19. augusta 2026 výsledky za 2. fiškálny štvrťrok, ktorý skončil 31. júla 2026. Tržby rástli najmä vďaka akvizíciám firiem Foundation Building Materials (FBM) a Artisan Design Group (ADG), ktoré predávajú profesionálnym zákazníkom. Porovnateľné tržby (comps) však stúpli len o 0,2 %. Upravený zisk na akciu bol vyšší, ako čakali analytici, tržby boli mierne nižšie.

Ukazovateľ (Q2 FY2026)Hodnota
Tržby25,96 mld. USD (+8,3 % YoY; +12,4 % QoQ oproti 23,1 mld. USD)
Čistý zisk2,40 mld. USD (medziročne bez zmeny)
Zriedený EPS / upravený EPS4,27 USD / 4,40 USD (Q2 2025: 4,27 / 4,33 USD)
Konsenzus podľa LSEG (CNBC)EPS 4,22 USD (prekonal), tržby 26,16 mld. USD (nesplnil)
Hrubá marža33,04 % (−77 b. b. YoY)
Prevádzková marža13,67 % (−81 b. b. YoY)
Online tržby+15,7 % YoY
Počet predajní k 31. 7. 20261 761

Výhľad vedenia na fiškálny rok 2026 (z 19. 8. 2026)

UkazovateľNový výhľadVýhľad z mája
Tržby92,0 mld. USD92,0 – 94,0 mld. USD
Porovnateľné tržbybez zmeny0 až +2 %
Upravená prevádzková marža11,6 %11,6 – 11,8 %
Upravený EPScca 12,25 USD12,25 – 12,75 USD

Vedenie znížilo výhľad na spodnú hranicu pôvodného rozpätia. Výdavky na investície plánuje do 2,5 mld. USD.

Analytici (október 2026)

  • Stifel (W. Andrew Carter), 26. 10. 2026: Hold, cieľ znížený z 220 na 195 USD.
  • Evercore ISI (Greg Melich), 20. 10. 2026: Hold, cieľ zvýšený zo 190 na 200 USD.
  • Bernstein (Zhihan Ma), 14. 10. 2026: Buy, cieľ 254 USD.
  • RBC Capital (Steven Shemesh), 1. 10. 2026: Hold, cieľ 231 USD.
  • Priemerný cieľ 35 analytikov je približne 252 USD, ciele sa pohybujú od 191 do 300 USD (StockAnalysis).

Ocenenie

Pri cene 196,95 USD sa akcia obchoduje za približne 16,6-násobok zisku za FY2025 (11,85 USD). Forward P/E je asi 16,1 pri upravenom EPS 12,25 USD z výhľadu firmy. Päťročný priemer P/E je podľa FullRatio 18,8. Konsenzus čaká na FY2027 EPS 12,30 USD, teda takmer nulový rast, preto ukazovateľ PEG nedáva zmysel. Akcia je lacnejšia ako vo svojej histórii, no trh zatiaľ v cene nepočíta s rastom zisku.

Silné stránky

  • Online tržby vzrástli o 15,7 % (Q2), v 1. štvrťroku o 15,5 %.
  • Vďaka akvizíciám FBM a ADG stúpli tržby o 8,3 % na 25,96 mld. USD, hoci comps rástli iba o 0,2 %.
  • Upravený EPS 4,40 USD prekonal konsenzus o približne 4 %. Na dividendách firma v Q2 vyplatila 673 mil. USD.

Riziká

  • Počet porovnateľných transakcií klesol o 2,1 %. Comps v júli klesli o 1,2 %.
  • Hrubá marža klesla o 77 b. b. Náklady na akvizície dosiahli v Q2 96 mil. USD pred zdanením.
  • Upravený EPS podporili refundácie ciel o 0,11 USD (CNBC). V Q2 firma nespätne neodkupovala akcie.

Čo sledovať

  • Výsledky za 3. štvrťrok: očakávané 18. 11. 2026 (MarketBeat).
  • Comps voči celoročnému cieľu bez zmeny a počet transakcií domácich kutilov (DIY).
  • Upravená prevádzková marža voči 11,6 % a príspevok FBM/ADG.

Zdroje: SEC 8-K, Q2 2026, SEC 8-K, Q1 2026, tlačová správa Lowe's; analytici: StockAnalysis, CNBC/LSEG.

Kľúčové ukazovatele

Ocenenie
Trhová kapitalizácia101,0 mld. $
Hodnota podniku (EV)142,3 mld. $
P/E (trailing)15,4
P/E (forward)13,8
EV/EBITDA11,2
Beta0,85
Výnosnosť a bilancia
Tržby (12 mesiacov)90,43 mld. $
EBITDA12,73 mld. $
Čistý zisk6,64 mld. $
Hrubá marža33,0 %
Prevádzková marža13,4 %
Čistá marža7,3 %
Hotovosť / dlh3,2 mld. / 42,0 mld. $
Voľný cash flow4,62 mld. $

Forwardové P/E (13,8) je blízko trailingovému (15,4), trh teda neočakáva výraznú zmenu ziskov. Ukazovatele sú orientačné a zmenia sa s každým novým výkazom aj s cenou akcie.

Cena a rozpätie za 52 týždňov

179,87 $ minimum293,06 $ maximum179,99 $

Cena je 38,6 % pod ročným maximom a 0,1 % nad minimom. Beta 0,85 znamená, že akcia sa pohybuje menej než celý trh. Za posledných 12 mesiacov klesla o 27,4 %.

Výsledky a vývoj tržieb

20,8 mld.3Q 202520,6 mld.4Q 202523,1 mld.1Q 202626,0 mld.2Q 2026tržby v mene USD · kalendárne štvrťroky
ŠtvrťrokTržbyČistý ziskMarža
2Q 202625,96 mld. $2,40 mld. $9,2 %
1Q 202623,08 mld. $1,63 mld. $7,1 %
4Q 202520,58 mld. $999,0 mil. $4,9 %
3Q 202520,81 mld. $1,62 mld. $7,8 %

Tržby za posledný štvrťrok sú medziročne vyššie o 8,3 % a zisk narástol o 0,0 %. Konsenzus analytikov (28 odhadov) pre najbližší štvrťrok čaká tržby okolo 22,37 mld. $ a zisk na akciu približne 2,88 $. Výsledky sa očakávajú okolo 18. 11. 2026.

Odkiaľ prichádzajú tržby

Domáce kutilstvo (DIY). Zákazníci, ktorí si opravy a rekonštrukcie robia sami. Tvorí tradičné jadro predaja v predajniach a online.

Profesionáli (Pro). Remeselníci a stavební dodávatelia, ktorí nakupujú opakovane a vo väčších objemoch. Firma ich zákazkám venuje rastúcu pozornosť.

Služby a montáže. Inštalácia podláh, kuchýň či spotrebičov a predĺžené záruky. Prináša vyššie príjmy na zákazníka.

Internet a doručenie. Predaj cez web a aplikáciu a doručenie domov. Zákazníci tak dopĺňajú nákup v predajni.

Lowe's vykazuje jediný segment, preto uvádzame len hlavné skupiny zákazníkov a služieb bez percent.

Konkurencia a konkurenčná výhoda

Výhodu tvorí veľká sieť predajní, nákupná sila voči dodávateľom a známa značka. Rozsiahly sklad a distribúcia umožňujú rýchle doručenie. Konkurencia je však silná a internetoví predajcovia tlačia na ceny v niektorých kategóriách.

Home Depot. Hlavný konkurent a väčší reťazec s vyššou silou v segmente profesionálov. Súperí cenou aj dostupnosťou tovaru.

Menards a regionálne reťazce. Regionálni predajcovia, ktorí súperia v stavebnom materiáli a cenách v konkrétnych oblastiach.

Amazon a internetoví predajcovia. Súperia v nástrojoch, spotrebičoch a drobnom tovare, kde zákazníci porovnávajú ceny online.

Walmart a Costco. Ponúkajú časť sortimentu pre dom a záhradu za nižšie ceny, hlavne v sezónnych kategóriách.

Dividenda a návrat peňazí akcionárom

Ročná dividenda na akciu5,00 $
Dividendový výnos2,71 %
Výplatný pomer41 %
Posledný dátum nároku (ex-dividend)21. 10. 2026
Priemerný výnos za 5 rokov1,79 %

Lowe's platí pravidelnú dividendu a dlhodobo ju zvyšuje. Firma popri tom odkupuje vlastné akcie a investuje do predajní a logistiky. Návrat peňazí akcionárom závisí od peňažných tokov a od cyklu v odvetví.

Čo hovoria analytici

Nákup / silný nákup18 / 5
Držať11
Predať / silný predaj0 / 1
KonsenzusKúpiť
Priemerná cieľová cena251,09 $
Najvyššia / najnižšia290 / 191 $
Potenciál voči 179,99 $+39,5 %

Cieľové ceny analytikov sú odhady na 12 mesiacov a často sa menia po výsledkoch. Rozloženie odporúčaní ukazuje, že analytici sa o výhľadoch firmy nezhodujú úplne.

Je akcia drahá? Pohľad na ocenenie

Trailingové P/E 15,4 znamená, že investori platia 15,4 jednotiek meny za každý jednotku meny ročného zisku.

Predajcovia pre dom a záhradu sa oceňujú podľa vývoja zhodnotenia nehnuteľností, úrokových sadzieb a spotreby domácností. Trh sleduje porovnateľné tržby predajní, marže a efektivitu skladov. Pri zlepšení trhu s bývaním sa ocenenie zvyšuje, pri spomalení klesá.

Kto akciu drží

Inštitúcie81,3 %
Insideri0,11 %
Počet inštitucionálnych držiteľov3 284
Short pozície (z voľne obchodovateľných)1,86 %
Akcie v obehu561 mil.
Voľne obchodovateľné akcie560 mil.

Čo sledovať pri ďalších výsledkoch

  • Porovnateľné tržby predajní a vývoj dopytu domácností.
  • Úrokové sadzby a trh s nehnuteľnosťami, ktoré ovplyvňujú rekonštrukcie.
  • Rast segmentu profesionálov a online predaja.
  • Marže a vplyv ciel a cien tovaru.
  • Úsilie o efektívnosť, zmeny v sklade a distribúcii.

Príležitosti a riziká

Príležitosti

  • Veľký počet starších domov v USA zvyšuje dopyt po opravách.
  • Rast segmentu profesionálov môže zvýšiť objem a lojalitu zákazníkov.
  • Online predaj a doručenie rozširujú dosah.
  • Efektívnejšia logistika a zníženie nákladov môžu zlepšiť marže.
  • Dlhá história zvyšovania dividendy podporuje záujem investorov.

Riziká

  • Cyklickosť: pri zhoršení trhu s bývaním a vyšších sadzbách spotrebitelia odkladajú rekonštrukcie.
  • Silná konkurencia Home Depot a internetových predajcov tlačí na ceny.
  • Rast cien tovaru a ciel môže zvýšiť náklady a znížiť marže.
  • Spotrebitelia znižujú výdavky, keď rastú ceny a klesá dôvera.
  • Počasie a sezónnosť ovplyvňujú predaj záhradných a stavebných produktov.

Zoznam rizík a príležitostí je redakčný pohľad Denného kurzu zostavený z verejných údajov, nie odporúčanie.

Pre koho je akcia vhodná

Akcia je vhodná pre investora, ktorý chce spojiť rast s pravidelne rastúcou dividendou a prijíma cyklické výkyvy. Hodí sa na dlhodobé držanie. Nehodí sa tomu, kto hľadá defenzívnu firmu nezávislú od trhu s bývaním.

Ako kúpiť akcie spoločnosti Lowe's zo Slovenska

Akciu LOW obchoduje burza NYSE (USA) v mene USD. Slovenský investor ju kúpi cez zahraničného brokera, ktorý ponúka americké akcie. Pri prvom obchode treba vyplniť formulár W-8BEN, aby sa zrážková daň z dividend znížila na 15 %. Postup je v návode Ako vyplniť formulár W-8BEN, poplatky porovnáva stránka Porovnanie brokerov.

Dividendy a zisky z predaja akcií sa zdaňujú na Slovensku. Zrážková daň zaplatená v zahraničí sa dá pri splnení podmienok započítať.

Časté otázky

Koľko stojí akcia Lowe's?

Podľa posledných údajov Denného kurzu 179,99 $. Za posledných 52 týždňov sa pohybovala medzi 179,87 $ a 293,06 $.

Je Lowe's drahá akcia?

Trailingové P/E je 15,4, forwardové 13,8. Samotné P/E nestačí, treba ho porovnať s rastom ziskov a s konkurenciou v sektore.

Vypláca Lowe's dividendu?

Áno, ročne 5,00 $ na akciu, čo je približne 2,71 %.

Aká je cieľová cena analytikov pre Lowe's?

Priemerná cieľová cena je 251,09 $ (+39,5 % oproti aktuálnej cene), konsenzus znie Kúpiť.

Je akcia Lowe's vhodná pre začiatočníka?

Lowe's je americký reťazec predajní pre dom a záhradu s predajňami v USA a v Kanade. Akcia sa obchoduje na burze NYSE pod symbolom LOW.

Aký je rozdiel medzi Lowe's a Home Depot?

Obe firmy predávajú stavebný materiál a tovar pre domácnosť. Home Depot je väčší a viac sa zameriava na profesionálov, Lowe's sa tradične opieral o domácich zákazníkov.

Prečo Lowe's závisí od trhu s bývaním?

Zákazníci kupujú tovar na opravy a rekonštrukcie. Pri drahších hypotékach a stagnujúcich cenách domov rekonštrukcie odkladajú, čo znižuje tržby.

Prečo Lowe's v auguste 2026 znížil celoročný výhľad?

Vedenie 19. 8. 2026 uviedlo opatrných spotrebiteľov a slabý dopyt spojený s bývaním. Výhľad tržieb znížilo na 92,0 mld. USD (z 92–94 mld. USD) a upravený EPS na cca 12,25 USD (z 12,25–12,75 USD).

Ako veľmi pomohli akvizície FBM a ADG tržbám?

Celkové tržby v Q2 2026 vzrástli o 8,3 % na 25,96 mld. USD, ale porovnateľné tržby iba o 0,2 %. Väčšinu rozdielu tvoria akvizície. Náklady s nimi spojené dosiahli v štvrťroku 96 mil. USD pred zdanením.

Kedy Lowe's zverejní výsledky za 3. štvrťrok 2026?

Podľa kalendára MarketBeat sa výsledky očakávajú v stredu 18. novembra 2026. Lowe's zvyčajne zverejňuje čísla ráno pred otvorením burzy a konferenčný hovor má o 9:00 ET.

Ako investovať do ETF

Pred nákupom si prečítajte: Ako vybrať ETF, Ako kúpiť prvý ETF, akumulačné vs. distribučné ETF, ETF vs. podielový fond, sporiaci plán na ETF a zdaňovanie predaja ETF. Ďalšie fondy nájdete v zozname ETF.

ZDROJE

Obsah má informatívny charakter a nie je investičným poradenstvom. Investovanie je spojené s rizikom straty. Zobrazené hodnoty môžu byť oneskorené alebo sa mierne líšiť od kotácií konkrétneho brokera.

Denný súhrn správ na e-mail

Každé ráno hlavné správy, trhy a graf dňa. Zadarmo, odhlásiť sa môžete kedykoľvek.

Odoslaním súhlasíte so zasielaním denného súhrnu. Prevádzkovateľ: Affiliate media s. r. o.