Naživo Bitcoin 67 533 € -5,36 % Ethereum 1 989 € -7,34 % EUR/USD 1,1224 Sadzba ECB 2,50 % Sadzba FED 3,75–4,00 % Inflácia SR 3,1 % Inflácia eurozóna 3,2 % Logo Nvidia CorporationNVDA 181,60 $ -9,26 %Logo Apple Inc.AAPL 344,17 $ -1,53 %Logo Microsoft CorporationMSFT 535,93 $ -3,58 %Logo Tesla, Inc.TSLA 343,69 $ -10,77 %Logo Amazon.com, Inc.AMZN 260,21 $ -2,19 %

Arista Networks (ANET)

Arista Networks, Inc. · NYSE · ANET
159,16USD −10,83 % za 24 h Živé dáta
Zatvorenie178,48 $predošlý deň
52T maximum217,41 $-26,8 % od maxima
52T minimum114,52 $+39,0 % od minima
Výkonnosť 1R+18,8 %za 12 mesiacov
Objem14,8 mil.akcií dnes
Vývoj ceny
V SKRATKE
  • Tržby za 12 mesiacov 10,54 mld. $, posledný štvrťrok medziročne +37,7 %
  • Čistá marža 38,4 %, prevádzková marža 45,4 %
  • P/E 63,5 (trailing), 38,8 (forward)
  • Konsenzus analytikov Silný nákup, priemerný cieľ 242,21 $ (+19,9 %)

Prečo sa oplatí sledovať Arista Networks

Arista Networks vyvíja sieťové prepínače a softvér, ktoré prepájajú servery vo veľkých dátových centrách. Jej zákazníkmi sú najmä prevádzkovatelia cloudu a internetové firmy, ktorí potrebujú rýchle a spoľahlivé siete na spracovanie obrovských objemov dát vrátane úloh umelej inteligencie.

Pre investora je zaujímavá tým, že rast investícií do dátových centier priamo zvyšuje dopyt po jej produktoch. Firma stavia na vlastnom softvéri EOS, ktorý zákazníkom zjednodušuje správu siete. Zároveň treba sledovať, že časť tržieb závisí od niekoľkých veľkých zákazníkov.

Čím sa Arista Networks zaoberá a ako vznikla

Firmu založili v roku 2004 Andy Bechtolsheim, David Cheriton a Ken Duda pod názvom Arastra. Neskôr ju vedenie pod Jayshree Ullal premenovalo na Arista Networks a sídlo má v Santa Clare v Kalifornii. Na burze sa obchoduje od roku 2014, dnes na NYSE.

Arista predáva vysokorýchlostné ethernetové prepínače a smerovače a k nim softvér a podporné služby. Opiera sa o štandardné sieťové čipy od externých výrobcov a konkuruje vlastným softvérom. Svoju ponuku rozširuje aj do kampusových sietí a do sietí pre AI.

SídloSanta Clara, CA
Zamestnanci5 115
SektorTechnológie
BurzaNYSE (USA)

Najnovšie výsledky a výhľad (Q2 2026)

Arista Networks zverejnila 4. augusta 2026 výsledky za 2. štvrťrok 2026, ktorý skončil 30. júna. Prvýkrát v histórii mala tržby nad 3 mld. USD za štvrťrok. Prekonala odhady analytikov v tržbách aj v zisku. Upravený (non-GAAP) zisk na akciu bol 1,02 USD, konsenzus podľa MarketBeat čakal 0,89 USD. Tržby dosiahli 3,04 mld. USD pri odhade približne 2,82 až 2,83 mld. USD. Akcia 5. augusta 2026 otvorila na 210,19 USD po predchádzajúcom zatvorení na 190,51 USD.

Ukazovateľ (Q2 2026)Hodnota
Tržby3,036 mld. USD
Rast QoQ / YoY+12,1 % / +37,7 %
Čistý zisk GAAP1,213 mld. USD (Q2 2025: 0,889 mld.)
EPS GAAP / non-GAAP0,95 / 1,02 USD (Q2 2025: 0,70 / 0,73)
Hrubá marža non-GAAP63,4 % (Q1 2026: 62,4 %, Q2 2025: 65,6 %)
Prevádzková marža non-GAAP49,9 % (Q2 2025: 48,8 %)
Odložené tržby k 30. 6. 20266,866 mld. USD (31. 12. 2025: 5,373 mld.)
Hotovosť a cenné papiere13,34 mld. USD, bez dlhu

Výhľad vedenia

Na 3. štvrťrok 2026 vedenie čaká tržby okolo 3,3 mld. USD, čo by bolo zhruba +8,7 % QoQ. Upravenú prevádzkovú maržu odhaduje na 48 až 49 % a upravený EPS na 1,06 až 1,08 USD. Cieľ tržieb na celý rok 2026 zvýšilo na približne 12,6 mld. USD, teda rast okolo 40 %. Výsledky za Q3 2026 Arista zverejní 3. novembra 2026 po zatvorení burzy v USA. Konferenčný hovor začína o 22:30 SEČ.

Analytici (október 2026)

  • Bernstein (Daniel Zhu): Buy, cieľ 250 USD, 26. 10. 2026
  • Bank of America (Tal Liani): Buy, cieľ 240 USD, 23. 10. 2026
  • UBS (David Vogt): Buy, cieľ 259 USD, 16. 10. 2026
  • Citi (Atif Malik): Buy, cieľ 248 USD, 8. 10. 2026
  • Podľa Stock Analysis (27. 10. 2026) má 32 analytikov priemerný cieľ 243,59 USD. Ciele sa pohybujú od 190 do 290 USD, medián je 248 USD.

Ocenenie

Pri cene 187,00 USD (zatvorenie 27. 10. 2026) je trailing P/E 59,2, forward P/E 40,2, PEG 1,52 a P/S 22,5. Trh platí vysokú prémiu za rast. PEG nad 1,5 ukazuje, že cena už počíta s rastom zisku okolo 27 až 38 % ročne, ktorý analytici odhadujú na roky 2026 a 2027.

Silné stránky

  • Tržby rastú o 37,7 % YoY a ich rast sa zrýchľuje, celoročný cieľ je 12,6 mld. USD.
  • Odložené tržby stúpli za pol roka o 27,8 % na 6,87 mld. USD. Firma tak má zazmluvnený budúci príjem.
  • Prevádzková marža je 49,9 % a firma má 13,34 mld. USD v hotovosti a cenných papieroch bez dlhu.

Riziká

  • Hrubá marža klesla medziročne z 65,6 % na 63,4 %, pretože rastie podiel veľkých cloudových zákazníkov.
  • Výhľad prevádzkovej marže na Q3 (48 až 49 %) je nižší ako 49,9 % v Q2.
  • Dvaja najväčší zákazníci (Microsoft a Meta) tvorili v roku 2025 spolu približne 42 % tržieb.

Čo sledovať

  • 3. 11. 2026: či tržby za Q3 prekonajú 3,3 mld. USD a EPS 1,08 USD
  • Hrubá maržu voči 63,4 % a stav odložených tržieb
  • Prvý výhľad na rok 2027, kde analytici odhadujú tržby 16,36 mld. USD

Zdroje: SEC – 8-K, výsledky Q2 2026, Arista – termín výsledkov Q3 2026, Arista Investor Relations. Ciele a ocenenie podľa Stock Analysis, reakcia akcie a konsenzus podľa MarketBeat.

Kľúčové ukazovatele

Ocenenie
Trhová kapitalizácia254,7 mld. $
Hodnota podniku (EV)243,4 mld. $
P/E (trailing)63,5
P/E (forward)38,8
P/B17,2
EV/EBITDA52,5
Beta1,62
Výnosnosť a bilancia
Tržby (12 mesiacov)10,54 mld. $
EBITDA4,64 mld. $
Čistý zisk4,04 mld. $
Hrubá marža63,0 %
Prevádzková marža45,4 %
Čistá marža38,4 %
ROE / ROA31,5 % / 14,1 %
Voľný cash flow3,89 mld. $

Forwardové P/E (38,8) je nižšie než trailingové (63,5), takže analytici čakajú rast ziskov. Ukazovatele sú orientačné a zmenia sa s každým novým výkazom aj s cenou akcie.

Cena a rozpätie za 52 týždňov

114,52 $ minimum214,89 $ maximum201,97 $

Cena je 6,0 % pod ročným maximom a 76,4 % nad minimom. Beta 1,62 znamená, že akcia sa pohybuje 1,62-krát viac než celý trh. Za posledných 12 mesiacov stúpla o 35,3 %.

Výsledky a vývoj tržieb

2,3 mld.3Q 20252,5 mld.4Q 20252,7 mld.1Q 20263,0 mld.2Q 2026tržby v mene USD · kalendárne štvrťroky
ŠtvrťrokTržbyČistý ziskMarža
2Q 20263,04 mld. $1,21 mld. $40,0 %
1Q 20262,71 mld. $1,02 mld. $37,8 %
4Q 20252,49 mld. $955,8 mil. $38,4 %
3Q 20252,31 mld. $853,0 mil. $37,0 %

Tržby za posledný štvrťrok sú medziročne vyššie o 37,7 % a zisk narástol o 35,7 %. Konsenzus analytikov (26 odhadov) pre najbližší štvrťrok čaká tržby okolo 3,33 mld. $ a zisk na akciu približne 1,08 $. Výsledky sa očakávajú okolo 3. 11. 2026.

Odkiaľ prichádzajú tržby

Cloud a AI siete. Prepínače a smerovače pre veľké dátové centrá a zákazníkov z oblasti cloudu. Segment rastie s investíciami do výpočtovej kapacity pre AI.

Podnikové a kampusové siete. Siete pre firmy, banky, vládne organizácie a školy. Rast je pomalší, ale zákaznícka základňa je rozmanitejšia.

Softvér a služby. Podpora, predplatné a softvérové aplikácie okolo operačného systému EOS. Tvoria opakujúcu sa časť príjmov s vyššou maržou.

Presné podiely podľa zákazníkov a produktov nájdete vo výkaze 10-K spoločnosti Arista Networks.

Konkurencia a konkurenčná výhoda

Arista má výhodu v jednotnom softvéri EOS, ktorý funguje naprieč celou ponukou a obľubujú ho inžinieri veľkých dátových centier. Zákazníci si na neho zvykajú a výmena siete je zložitá a riskantná. K tomu pristupuje dlhodobý vzťah s najväčšími prevádzkovateľmi cloudu.

Cisco. Najväčší tradičný dodávateľ sietí s širokou ponukou a veľkou základňou podnikových zákazníkov. Arista mu odoberá podiel hlavne v dátových centrách.

Nvidia. Ponúka vlastné sieťové technológie pre AI klastre, napríklad InfiniBand a ethernetové riešenia. V sieťach pre AI je to významný konkurent.

Juniper (HPE) a Huawei. Juniper patrí pod HPE a Huawei súťaží najmä mimo USA. Obaja bojujú o zákazky v cloude a vo veľkých podnikoch.

Interné riešenia veľkých cloudov. Niektorí giganti si siete čiastočne navrhujú sami a využívajú bielu značku hardvéru, čo tlačí na ceny.

Dividenda a návrat peňazí akcionárom

Spoločnosť Arista Networks v súčasnosti pravidelnú dividendu nevypláca.

Arista dividendu nevypláca. Voľné peniaze reinvestuje do vývoja produktov a akvizícií a zároveň odkupuje vlastné akcie. Akcia je preto vhodnejšia pre rastovo orientovaného investora než pre hľadača pravidelného príjmu.

Čo hovoria analytici

Nákup / silný nákup24 / 7
Držať1
Predať / silný predaj0 / 0
KonsenzusSilný nákup
Priemerná cieľová cena242,21 $
Najvyššia / najnižšia289 / 190 $
Potenciál voči 201,97 $+19,9 %

Cieľové ceny analytikov sú odhady na 12 mesiacov a často sa menia po výsledkoch. Takmer jednotný názor analytikov býva aj varovaním: akcia už obsahuje vysoké očakávania.

Je akcia drahá? Pohľad na ocenenie

Trailingové P/E 63,5 znamená, že investori platia 63,5 jednotiek meny za každý jednotku meny ročného zisku. Cena je 17,2-násobkom účtovnej hodnoty (P/B).

Ocenenie Aristy ťahá rast investícií do dátových centier a očakávania okolo umelej inteligencie. Trh platí za vysokú ziskovosť, čistú rozvahu a rast tržieb nad priemerom odvetvia. Preto je akcia citlivá na zmenu plánov veľkých zákazníkov a na akékoľvek spomalenie výdavkov na infraštruktúru.

Kto akciu drží

Inštitúcie73,3 %
Insideri17,25 %
Počet inštitucionálnych držiteľov3 104
Short pozície (z voľne obchodovateľných)1,27 %
Akcie v obehu1 261 mil.
Voľne obchodovateľné akcie1 050 mil.

Čo sledovať pri ďalších výsledkoch

  • Investície veľkých cloudových firiem do dátových centier a ich zámery.
  • Rast tržieb zo sietí pre umelú inteligenciu.
  • Podiel najväčších zákazníkov na tržbách a prípadné zmeny v ich nákupoch.
  • Hrubá marža a vplyv cien komponentov a dodávok čipov.
  • Pokrok v kampusových a podnikových sieťach mimo cloudu.

Príležitosti a riziká

Príležitosti

  • Rast AI klastrov zvyšuje dopyt po rýchlych sieťach v dátových centrách.
  • Softvér EOS spája zákazníkov s ponukou a podporuje vysokú ziskovosť.
  • Rozšírenie do kampusových sietí otvára nový trh mimo hyperscalerov.
  • Čistá rozvaha dáva priestor na akvizície a odkupy akcií.
  • Prechod na rýchlejšie ethernetové štandardy vyvoláva cyklus modernizácie.

Riziká

  • Koncentrácia zákazníkov: pár veľkých cloudových firiem tvorí významnú časť tržieb.
  • Konkurencia Nvidie a ďalších môže v sieťach pre AI znížiť podiel aj marže.
  • Cyklickosť investícií: ak cloudoví giganti spomalia výdavky, tržby môžu rýchlo klesnúť.
  • Dodávky čipov a komponentov môžu byť obmedzené alebo predražené.
  • Vyššie ocenenie robí akciu citlivou na sklamanie z výsledkov alebo výhľadu.

Zoznam rizík a príležitostí je redakčný pohľad Denného kurzu zostavený z verejných údajov, nie odporúčanie.

Pre koho je akcia vhodná

Akcia Arista Networks je vhodná pre investora, ktorý chce expozíciu na infraštruktúru dátových centier a umelej inteligencie a znesie kolísanie ceny. Nehodí sa tomu, kto hľadá dividendu alebo stabilnú defenzívnu firmu s nízkou závislosťou od investičných cyklov.

Beta 1,62 ukazuje nadpriemerné kolísanie ceny.

Ako kúpiť akcie spoločnosti Arista Networks zo Slovenska

Akciu ANET obchoduje burza NYSE (USA) v mene USD. Slovenský investor ju kúpi cez zahraničného brokera, ktorý ponúka americké akcie. Pri prvom obchode treba vyplniť formulár W-8BEN, aby sa zrážková daň z dividend znížila na 15 %. Postup je v návode Ako vyplniť formulár W-8BEN, poplatky porovnáva stránka Porovnanie brokerov.

Dividendy a zisky z predaja akcií sa zdaňujú na Slovensku. Zrážková daň zaplatená v zahraničí sa dá pri splnení podmienok započítať.

Časté otázky

Koľko stojí akcia Arista Networks?

Podľa posledných údajov Denného kurzu 201,97 $. Za posledných 52 týždňov sa pohybovala medzi 114,52 $ a 214,89 $.

Je Arista Networks drahá akcia?

Trailingové P/E je 63,5, forwardové 38,8. Samotné P/E nestačí, treba ho porovnať s rastom ziskov a s konkurenciou v sektore.

Vypláca Arista Networks dividendu?

Nie, spoločnosť pravidelnú dividendu v súčasnosti nevypláca.

Aká je cieľová cena analytikov pre Arista Networks?

Priemerná cieľová cena je 242,21 $ (+19,9 % oproti aktuálnej cene), konsenzus znie Silný nákup.

Je akcia Arista Networks vhodná pre začiatočníka?

Arista Networks vyrába sieťové zariadenia a softvér pre dátové centrá. Nejde teda o spotrebiteľský produkt, ale o technológiu, ktorú používajú cloudové a internetové firmy.

Čo je operačný systém EOS?

EOS je softvér, na ktorom bežia zariadenia Aristy. Vďaka jednotnému systému sa celá sieť spravuje podobne, čo zjednodušuje automatizáciu a znižuje riziko chýb pri prevádzke dátových centier.

Prečo je Arista spájaná s umelou inteligenciou?

AI klastre potrebujú rýchle siete, ktoré prepoja tisíce serverov. Arista dodáva prepínače pre takéto prostredia, preto jej tržby vnímajú investori ako nepriamy dôsledok investícií do AI.

Kedy zverejní Arista Networks výsledky za 3. štvrťrok 2026?

V utorok 3. novembra 2026 po zatvorení burzy v USA. Konferenčný hovor začína o 13:30 PT, teda o 22:30 SEČ. Vedenie čaká tržby okolo 3,3 mld. USD a upravený EPS 1,06 až 1,08 USD.

Aký výhľad tržieb má Arista na celý rok 2026?

Pri výsledkoch 4. augusta 2026 zvýšila Arista cieľ tržieb na rok 2026 na približne 12,6 mld. USD, čo je rast okolo 40 % oproti roku 2025.

Má Arista Networks dlh?

Nie. K 30. júnu 2026 mala 2,29 mld. USD v hotovosti a 11,05 mld. USD v obchodovateľných cenných papieroch. V prvom polroku 2026 nekupovala vlastné akcie.

Ako investovať do ETF

Pred nákupom si prečítajte: Ako vybrať ETF, Ako kúpiť prvý ETF, akumulačné vs. distribučné ETF, ETF vs. podielový fond, sporiaci plán na ETF a zdaňovanie predaja ETF. Ďalšie fondy nájdete v zozname ETF.

ZDROJE

Obsah má informatívny charakter a nie je investičným poradenstvom. Investovanie je spojené s rizikom straty. Zobrazené hodnoty môžu byť oneskorené alebo sa mierne líšiť od kotácií konkrétneho brokera.

Denný súhrn správ na e-mail

Každé ráno hlavné správy, trhy a graf dňa. Zadarmo, odhlásiť sa môžete kedykoľvek.

Odoslaním súhlasíte so zasielaním denného súhrnu. Prevádzkovateľ: Affiliate media s. r. o.