Naživo Bitcoin 67 994 € -0,22 % Ethereum 2 005 € -0,55 % EUR/USD 1,1163 Sadzba ECB 2,50 % Sadzba FED 3,75–4,00 % Inflácia SR 3,1 % Inflácia eurozóna 3,2 % Logo Nvidia CorporationNVDA 186,64 $ +2,78 %Logo Apple Inc.AAPL 342,37 $ -0,52 %Logo Microsoft CorporationMSFT 530,61 $ -0,99 %Logo Tesla, Inc.TSLA 358,22 $ +4,23 %Logo Amazon.com, Inc.AMZN 259,30 $ -0,35 %

AMD (AMD)

Advanced Micro Devices, Inc. · NasdaqGS · AMD
449,04USD +11,04 % za 24 h Živé dáta
Zatvorenie404,40 $predošlý deň
52T maximum658,52 $-31,8 % od maxima
52T minimum188,22 $+138,6 % od minima
Výkonnosť 1R+92,3 %za 12 mesiacov
Objem45,6 mil.akcií dnes
Vývoj ceny
V SKRATKE
  • Tržby za 12 mesiacov 41,31 mld. $, posledný štvrťrok medziročne +50,1 %
  • Čistá marža 15,6 %, prevádzková marža 17,2 %
  • P/E 154,5 (trailing), 38,9 (forward)
  • Konsenzus analytikov Silný nákup, priemerný cieľ 618,51 $ (+2,1 %)

Prečo sa oplatí sledovať AMD

AMD je americký výrobca procesorov, grafických čipov a akcelerátorov pre umelú inteligenciu. Firma je hlavným konkurentom Intelu v procesoroch a Nvidie v grafike, takže jej akcia je pre investorov priamou stávkou na súboj o trh s čipmi pre dátové centrá, osobné počítače a herné konzoly.

Zaujímavá je tým, že sa dostala z pozície outsidera medzi najvýznamnejších hráčov v serverových procesoroch a buduje si prítomnosť aj v akcelerátoroch pre AI. Zároveň ide o cyklické odvetvie, v ktorom výsledky výrazne závisia od dopytu po počítačoch a investícií do dátových centier.

Čím sa AMD zaoberá a ako vznikla

Advanced Micro Devices vznikla v roku 1969 v Kalifornii, dnes sídli v Santa Clare. Dlho bola druhým dodávateľom x86 procesorov po Intele. V roku 2006 kúpila výrobcu grafických čipov ATI, čím vznikla značka Radeon, a v roku 2009 vyčlenila výrobné závody do samostatnej firmy GlobalFoundries.

Zlom prišiel s generálnou riaditeľkou Lisou Su, ktorá firmu vedie od roku 2014, a s procesormi Ryzen a serverovou radou EPYC. V roku 2022 AMD kúpila výrobcu programovateľných čipov Xilinx. Výrobu dnes AMD zadáva externe, najmä spoločnosti TSMC, sama čipy iba navrhuje.

SídloSanta Clara, CA
Zamestnanci31 000
SektorTechnológie
BurzaNASDAQ (USA)

Najnovšie výsledky a výhľad (2. štvrťrok 2026)

AMD zverejnilo výsledky za 2. štvrťrok 2026 dňa 4. 8. 2026. Tržby vzrástli medziročne o 50 % a medzikvartálne o 13 %. Prekonali konsenzus analytikov (11,30 mld. USD), upravený EPS bol tiež nad očakávaním 1,62 USD. Ťahúňom bol segment dátových centier s rekordnými tržbami, ktoré tvorili zhruba 58 % celkových tržieb.

Ukazovateľ (Q2 2026)Hodnota
Tržby11,5 mld. USD (+50 % YoY, +13 % QoQ)
Hrubá marža GAAP / non-GAAP54 % / 56 %
Čistý zisk GAAP / non-GAAP2,3 / 2,8 mld. USD
EPS GAAP / non-GAAP1,38 / 1,66 USD
Data Center6,7 mld. USD (+107 % YoY)
Client / Embedded3,1 mld. USD (+23 %) / 977 mil. USD (+19 %)
Gaming779 mil. USD (−31 % YoY)
Voľný cash flow (1. polrok 2026)4,1 mld. USD
Hotovosť a krátkodobé investície (Q2 2026)13,1 mld. USD

Výhľad vedenia na 3. štvrťrok 2026

Vedenie očakáva tržby okolo 13 mld. USD (±0,3 mld.). Stred pásma znamená rast o približne 41 % medziročne a 13 % medzikvartálne. Upravenú hrubú maržu odhaduje na zhruba 56 %. Výsledky za 3. štvrťrok zverejní 3. 11. 2026 po zatvorení trhu.

Analytici

  • Citi (Atif Malik, začiatok októbra 2026): Buy, cieľ zvýšený z 575 na 800 USD. Firma počíta s trhom serverových CPU okolo 300 mld. USD v roku 2030.
  • Stifel (5. 10. 2026): Buy, cieľ zvýšený z 635 na 700 USD.
  • Wedbush (október 2026): Outperform, cieľ 600 USD. Očakáva, že serverový segment v 2. polroku 2026 porastie o viac ako 80 % medziročne.
  • Baird (júl 2026): Outperform, cieľ zdvojnásobený na 1 250 USD, čo je najvyšší cieľ na trhu.
  • Podľa MarketBeat (k 25. 10. 2026) je priemerný cieľ 43 analytikov 606,76 USD a konsenzus znie „Moderate Buy“.

Ocenenie

Podľa MarketBeat (k 25. 10. 2026) je trailing P/E okolo 133 a PEG 5,3. Pri cene 516,79 USD a odhade EPS 14,14 USD na ďalší rok vychádza forward P/E zhruba 37. Trh teda už v cene počíta s viac ako zdvojnásobením zisku. Prípadné sklamanie z rastu by preto mohlo cenu výraznejšie stlačiť.

Silné stránky a riziká

  • + Tržby dátových centier vzrástli o 107 % na 6,7 mld. USD (Q2 2026).
  • + Upravená hrubá marža stúpla medziročne o 13 p. b. na 56 %.
  • + Anthropic plánuje nasadiť MI450 s výkonom až 2 GW (oznámené pri výsledkoch Q2 2026).
  • − Tržby segmentu Gaming klesli o 31 % na 779 mil. USD.
  • − Beta 2,45 a pokles o 21,5 % od 52-týždňového maxima 658,52 USD ukazujú vysokú volatilitu.
  • − Insideri za posledné 3 mesiace predali akcie za 114,9 mil. USD a nekúpili žiadne (MarketBeat, október 2026).

Čo sledovať ďalej

  • 3. 11. 2026: či tržby za Q3 dosiahnu pásmo 12,7 až 13,3 mld. USD a marža 56 %.
  • Či vedenie potvrdí, že tržby dátových centier v roku 2027 viac ako zdvojnásobia úroveň roka 2026.
  • Ako postupujú dodávky rackových systémov Helios a čipov MI450.

Zdroje: SEC – 8-K, výsledky Q2 2026, AMD IR – tlačová správa Q2 2026, AMD IR – termín výsledkov Q3 2026.

Kľúčové ukazovatele

Ocenenie
Trhová kapitalizácia988,7 mld. $
Hodnota podniku (EV)989,8 mld. $
P/E (trailing)154,5
P/E (forward)38,9
P/B14,7
EV/EBITDA103,5
Beta2,48
Výnosnosť a bilancia
Tržby (12 mesiacov)41,31 mld. $
EBITDA9,56 mld. $
Čistý zisk6,43 mld. $
Hrubá marža55,7 %
Prevádzková marža17,2 %
Čistá marža15,6 %
ROE / ROA10,2 % / 5,1 %
Hotovosť / dlh13,1 mld. / 4,3 mld. $
Voľný cash flow8,84 mld. $

Forwardové P/E (38,9) je nižšie než trailingové (154,5), takže analytici čakajú rast ziskov. Ukazovatele sú orientačné a zmenia sa s každým novým výkazom aj s cenou akcie.

Cena a rozpätie za 52 týždňov

163,14 $ minimum639,00 $ maximum605,66 $

Cena je 5,2 % pod ročným maximom a 271,3 % nad minimom. Beta 2,48 znamená, že akcia sa pohybuje 2,48-krát viac než celý trh. Za posledných 12 mesiacov stúpla o 269,3 %.

Výsledky a vývoj tržieb

9,2 mld.3Q 202510,3 mld.4Q 202510,3 mld.1Q 202611,5 mld.2Q 2026tržby v mene USD · kalendárne štvrťroky
ŠtvrťrokTržbyČistý ziskMarža
2Q 202611,54 mld. $2,30 mld. $19,9 %
1Q 202610,25 mld. $1,38 mld. $13,5 %
4Q 202510,27 mld. $1,51 mld. $14,7 %
3Q 20259,25 mld. $1,24 mld. $13,4 %

Tržby za posledný štvrťrok sú medziročne vyššie o 50,1 % a zisk narástol o 159,5 %. Konsenzus analytikov (39 odhadov) pre najbližší štvrťrok čaká tržby okolo 13,00 mld. $ a zisk na akciu približne 1,93 $. Výsledky sa očakávajú okolo 3. 11. 2026.

Odkiaľ prichádzajú tržby

Data Center. Serverové procesory EPYC, akcelerátory Instinct pre AI a sieťové produkty. Segment je kľúčový pre rast, keďže ho ťahajú investície cloudových firiem do infraštruktúry.

Client a Gaming. Procesory Ryzen pre počítače, grafické karty Radeon a čipy do herných konzol. Výsledky sa viažu na cyklus predaja PC a na nové generácie konzol.

Embedded. Programovateľné čipy a adaptívne systémy na čipe, ktoré AMD získala najmä akvizíciou Xilinx. Používajú sa v priemysle, telekomunikáciách, automobiloch a letectve.

Presné podiely segmentov nájdete v ročnom výkaze 10-K spoločnosti AMD, tu uvádzame iba názvy, ktoré firma vykazuje.

Konkurencia a konkurenčná výhoda

AMD ťaží z architektonických znalostí v procesoroch a grafike a z toho, že vie spájať viacero čipov do jedného balenia. Výhodou je aj široké portfólio, od serverov po konzoly. Silnou konkurenčnou bariérou však nie je softvér: ekosystém CUDA od Nvidie je v AI zatiaľ pevnejší.

Intel. Dlhoročný rival v procesoroch pre počítače a servery. Intel má vlastné továrne a veľkú inštalovanú základňu, AMD si podiel získava výkonom a efektivitou.

Nvidia. Dominuje v grafických čipoch a akcelerátoroch pre AI. Jej softvérová platforma CUDA je pre AMD hlavnou prekážkou pri získavaní zákazníkov.

Qualcomm, Apple a Arm čipy. Procesory na architektúre Arm vstupujú do notebookov aj serverov a môžu časom brať podiel x86 čipom.

Vlastné čipy cloudových firiem. Veľkí poskytovatelia cloudu navrhujú vlastné akcelerátory, čo môže obmedziť dopyt po štandardných produktoch.

Dividenda a návrat peňazí akcionárom

Spoločnosť AMD v súčasnosti pravidelnú dividendu nevypláca.

AMD tradične dividendu nevypláca. Výnosy firma reinvestuje do výskumu, vývoja a akvizícií, prípadne ich vracia akcionárom formou odkupov vlastných akcií. Pre investora tak hlavný výnos vzniká zmenou ceny akcie.

Čo hovoria analytici

Nákup / silný nákup39 / 5
Držať11
Predať / silný predaj0 / 0
KonsenzusSilný nákup
Priemerná cieľová cena618,51 $
Najvyššia / najnižšia1 250 / 365 $
Potenciál voči 605,66 $+2,1 %

Cieľové ceny analytikov sú odhady na 12 mesiacov a často sa menia po výsledkoch. Rozloženie odporúčaní ukazuje, že analytici sa o výhľadoch firmy nezhodujú úplne.

Je akcia drahá? Pohľad na ocenenie

Trailingové P/E 154,5 znamená, že investori platia 154,5 jednotiek meny za každý jednotku meny ročného zisku. Cena je 14,7-násobkom účtovnej hodnoty (P/B).

Ocenenie polovodičových firiem ako AMD výrazne ovplyvňujú očakávania rastu v dátových centrách a v umelej inteligencii. Trh zvyčajne platí vyššie násobky za rýchly rast tržieb a ziskovosti. Preto akcia citlivo reaguje na ukazovatele dopytu, na zmeny v objednávkach veľkých zákazníkov aj na správy o konkurencii.

Kto akciu drží

Inštitúcie75,4 %
Insideri0,42 %
Počet inštitucionálnych držiteľov5 074
Short pozície (z voľne obchodovateľných)2,46 %
Akcie v obehu1 632 mil.
Voľne obchodovateľné akcie1 624 mil.

Čo sledovať pri ďalších výsledkoch

  • Vývoj segmentu Data Center, najmä predaj serverových procesorov EPYC a akcelerátorov Instinct.
  • Pokrok softvérového ekosystému ROCm a prijatie AMD akcelerátorov veľkými zákazníkmi.
  • Cyklus predaja osobných počítačov a nové generácie procesorov Ryzen.
  • Dodávky a kapacity partnerov pri výrobe a balení čipov, hlavne TSMC.
  • Exportné obmedzenia USA na predaj pokročilých čipov do Číny.

Príležitosti a riziká

Príležitosti

  • Rastúci dopyt po infraštruktúre pre umelú inteligenciu môže zvyšovať predaj akcelerátorov.
  • Serverové procesory EPYC naďalej získavajú podiel v dátových centrách.
  • Procesory s funkciami AI v počítačoch môžu podporiť výmenu starších zariadení.
  • Rôznorodé portfólio znižuje závislosť od jedného trhu.
  • Zákazníci hľadajú druhého dodávateľa popri Nvidii, čo AMD otvára priestor.

Riziká

  • Silná konkurencia: Nvidia a Intel majú viac zdrojov alebo pevnejšie postavenie v kľúčových segmentoch.
  • Cyklickosť: dopyt po počítačoch a hernom hardvéri kolíše a ovplyvňuje výsledky.
  • Závislosť od externej výroby, najmä v Taiwane, čo prináša geopolitické riziko.
  • Regulácia exportu do Číny môže obmedziť predaj výkonných čipov.
  • Vysoké očakávania v ocenení znamenajú citlivú reakciu ceny na sklamanie z výsledkov.

Zoznam rizík a príležitostí je redakčný pohľad Denného kurzu zostavený z verejných údajov, nie odporúčanie.

Pre koho je akcia vhodná

Akcia AMD je vhodná pre investora, ktorý akceptuje vyššie výkyvy ceny a verí v dlhodobý rast čipov pre AI a dátové centrá. Nehodí sa tomu, kto hľadá pravidelný dividendový príjem alebo pokojnú, málo cyklickú firmu.

Beta 2,48 ukazuje nadpriemerné kolísanie ceny.

Ako kúpiť akcie spoločnosti AMD zo Slovenska

Akciu AMD obchoduje burza NASDAQ (USA) v mene USD. Slovenský investor ju kúpi cez zahraničného brokera, ktorý ponúka americké akcie. Pri prvom obchode treba vyplniť formulár W-8BEN, aby sa zrážková daň z dividend znížila na 15 %. Postup je v návode Ako vyplniť formulár W-8BEN, poplatky porovnáva stránka Porovnanie brokerov.

Dividendy a zisky z predaja akcií sa zdaňujú na Slovensku. Zrážková daň zaplatená v zahraničí sa dá pri splnení podmienok započítať.

Časté otázky

Koľko stojí akcia AMD?

Podľa posledných údajov Denného kurzu 605,66 $. Za posledných 52 týždňov sa pohybovala medzi 163,14 $ a 639,00 $.

Je AMD drahá akcia?

Trailingové P/E je 154,5, forwardové 38,9. Samotné P/E nestačí, treba ho porovnať s rastom ziskov a s konkurenciou v sektore.

Vypláca AMD dividendu?

Nie, spoločnosť pravidelnú dividendu v súčasnosti nevypláca.

Aká je cieľová cena analytikov pre AMD?

Priemerná cieľová cena je 618,51 $ (+2,1 % oproti aktuálnej cene), konsenzus znie Silný nákup.

Je akcia AMD vhodná pre začiatočníka?

AMD je americká firma, ktorá navrhuje procesory a grafické čipy do počítačov, serverov a herných konzol. Akcie sa obchodujú na burze Nasdaq pod symbolom AMD.

Vyrába AMD svoje čipy samo?

Nie. AMD čipy navrhuje, ale výrobu zadáva partnerom, najmä spoločnosti TSMC. Továrne vyčlenila v roku 2009 do firmy GlobalFoundries.

Čo je AMD Instinct?

Je to rada akcelerátorov pre dátové centrá, ktoré sa používajú na trénovanie a prevádzku modelov umelej inteligencie. Konkuruje produktom Nvidie a je dôležitá pre budúci rast AMD.

Kedy AMD zverejní výsledky za 3. štvrťrok 2026?

AMD ich zverejní 3. 11. 2026 po zatvorení burzy. Konferenčný hovor začína o 17:00 newyorského času (ET), čo je 22:00 SEČ.

Aké tržby očakáva AMD za 3. štvrťrok 2026?

Vedenie 4. 8. 2026 uviedlo približne 13 mld. USD (±0,3 mld.), teda rast okolo 41 % medziročne, a upravenú hrubú maržu zhruba 56 %.

Prekonalo AMD očakávania v 2. štvrťroku 2026?

Áno. Tržby 11,5 mld. USD boli nad konsenzom 11,30 mld. USD a upravený EPS 1,66 USD nad odhadom 1,62 USD (výsledky zo 4. 8. 2026).

Ako investovať do ETF

Pred nákupom si prečítajte: Ako vybrať ETF, Ako kúpiť prvý ETF, akumulačné vs. distribučné ETF, ETF vs. podielový fond, sporiaci plán na ETF a zdaňovanie predaja ETF. Ďalšie fondy nájdete v zozname ETF.

ZDROJE

Obsah má informatívny charakter a nie je investičným poradenstvom. Investovanie je spojené s rizikom straty. Zobrazené hodnoty môžu byť oneskorené alebo sa mierne líšiť od kotácií konkrétneho brokera.

Denný súhrn správ na e-mail

Každé ráno hlavné správy, trhy a graf dňa. Zadarmo, odhlásiť sa môžete kedykoľvek.

Odoslaním súhlasíte so zasielaním denného súhrnu. Prevádzkovateľ: Affiliate media s. r. o.