Naživo Bitcoin 67 994 € -0,22 % Ethereum 2 005 € -0,55 % EUR/USD 1,1163 Sadzba ECB 2,50 % Sadzba FED 3,75–4,00 % Inflácia SR 3,1 % Inflácia eurozóna 3,2 % Logo Nvidia CorporationNVDA 186,64 $ +2,78 %Logo Apple Inc.AAPL 342,37 $ -0,52 %Logo Microsoft CorporationMSFT 530,61 $ -0,99 %Logo Tesla, Inc.TSLA 358,22 $ +4,23 %Logo Amazon.com, Inc.AMZN 259,30 $ -0,35 %

Broadcom (AVGO)

Broadcom Inc. · NasdaqGS · AVGO
293,69USD +0,74 % za 24 h Živé dáta
Zatvorenie291,53 $predošlý deň
52T maximum495,00 $-40,7 % od maxima
52T minimum289,77 $+1,4 % od minima
Výkonnosť 1R-16,0 %za 12 mesiacov
Objem32,3 mil.akcií dnes
Vývoj ceny
V SKRATKE
  • Tržby za 12 mesiacov 89,10 mld. $, posledný štvrťrok medziročne +85,5 %
  • Čistá marža 42,9 %, prevádzková marža 54,3 %
  • P/E 44,5 (trailing), 18,0 (forward)
  • Konsenzus analytikov Silný nákup, priemerný cieľ 531,85 $ (+52,7 %)

Prečo sa oplatí sledovať Broadcom

Broadcom je americký technologický koncern, ktorý spája dva svety: polovodiče pre sieťovú infraštruktúru a podnikový softvér. Jeho čipy zabezpečujú prenos dát v dátových centrách, v bezdrôtových zariadeniach a v širokopásmových sieťach a softvér beží vo veľkých firmách a inštitúciách.

Pre investora je zaujímavý tým, že má vysokú ziskovosť, zákazníkov viazaných dlhodobými zmluvami a ťaží z investícií do umelej inteligencie, najmä cez sieťové čipy a zákazkové procesory. Firma zároveň pravidelne vypláca dividendu.

Čím sa Broadcom zaoberá a ako vznikla

Korene Broadcomu siahajú do roku 1961, keď vznikla polovodičová divízia Hewlettu-Packardu, neskôr súčasť Agilentu a samostatná firma Avago. V roku 2016 Avago kúpila konkurenta Broadcom a prevzala jeho názov. Firmu dlhodobo vedie generálny riaditeľ Hock Tan a stratégiou je rast cez veľké akvizície.

Po polovodičoch firma vstúpila do softvéru kúpou CA Technologies a podnikovej divízie Symantecu. V roku 2023 dokončila akvizíciu VMware, ktorá výrazne rozšírila softvérový segment. Sídlo má v kalifornskom Palo Alte.

SídloPalo Alto, CA
Zamestnanci33 000
SektorTechnológie
BurzaNASDAQ (USA)

Najnovšie výsledky a výhľad (Q3 fiškálneho roka 2026)

Broadcom zverejnil 2. septembra 2026 výsledky za fiškálny 3. štvrťrok 2026, ktorý skončil 2. augusta 2026. Tržby dosiahli 29,6 mld. USD, čo je o 86 % viac ako o rok skôr (15,9 mld. USD) a o 33,4 % viac ako v Q2 (22,2 mld. USD). Analytici podľa LSEG čakali 29,25 mld. USD tržieb a upravený zisk 3,21 USD na akciu, takže firma prekonala obe očakávania. Akcie však po zverejnení oslabili, lebo výhľad na Q4 vyšiel tesne pod konsenzom.

Ukazovateľ (Q3 FY2026)Hodnota
Tržby29,6 mld. USD (+86 % YoY, +33,4 % QoQ)
Tržby z AI čipov16,7 mld. USD (+221 % YoY, +54 % QoQ)
Polovodiče / softvér20,8 / 8,8 mld. USD (+127 % / +29 % YoY)
Čistý zisk GAAP13,1 mld. USD (+216 % YoY, +41 % QoQ)
EPS GAAP / non-GAAP2,68 / 3,32 USD (odhad 3,21 USD)
Hrubá marža non-GAAP75,0 %
Prevádzková marža non-GAAP67,9 %
Voľný cash flow13,7 mld. USD (46 % tržieb)
Hotovosť / celkový dlh (2. 8. 2026)24,0 / 59,4 mld. USD

Výhľad vedenia

Na Q4 FY2026 vedenie čaká tržby okolo 34,8 mld. USD (+93 % YoY, +17,6 % QoQ). Konsenzus LSEG bol 35,03 mld. USD. Tržby z AI čipov majú dosiahnuť 21,7 mld. USD (+236 % YoY) a prevádzková marža non-GAAP okolo 66 %. Pre AI segment firma uviedla, že má zabezpečené dodávky na približne 115 mld. USD tržieb vo FY2027 a 230 mld. USD vo FY2028. Výsledky za Q4 sú predbežne naplánované na 10. decembra 2026 po zatvorení trhu (podľa StockAnalysis).

Analytici a ocenenie

  • Cantor Fitzgerald (C. J. Muse): Overweight, cieľ zvýšený z 525 na 600 USD (3. 9. 2026)
  • BMO Capital (Harsh Kumar): Outperform, cieľ zvýšený z 455 na 575 USD (3. 9. 2026)
  • Bernstein (Stacy Rasgon): Buy, 575 USD (21. 9. 2026); UBS (Timothy Arcuri): Buy, 470 USD (2. 10. 2026)
  • Ciele 51 analytikov (S&P Global cez StockAnalysis, 23. 10. 2026): od 215,88 do 660 USD, priemer 529,10 USD
  • Ocenenie k 23. 10. 2026 pri cene 321,68 USD: trailing P/E 41,1, forward P/E 18,5, PEG 0,34, P/S 17,2. Medián forward P/E polovodičového sektora je podľa GuruFocus 23,5. Trh teda platí za budúce zisky menej, ako je v sektore bežné, čo naznačuje pochybnosti o tom, či sa podarí naplniť ambiciózne plány v AI.

Silné stránky

  • AI tržby rastú 221 % ročne a výhľad počíta s ďalším nárastom na 21,7 mld. USD v Q4.
  • Voľný cash flow dosiahol rekordných 13,7 mld. USD za štvrťrok, teda 46 % tržieb.
  • Softvér (VMware) priniesol 8,8 mld. USD s rastom 29 % a vyrovnáva výkyvy v čipoch.

Riziká

  • Čistý dlh je približne 35,4 mld. USD (dlh 59,4 mld. vs. hotovosť 24,0 mld. USD).
  • Hrubá marža má podľa Lighthouse Canton klesnúť zo 75 % na zhruba 73 % v Q4, keďže rastie podiel AI čipov s nižšou maržou.
  • AI tržby závisia od malého počtu hyperscalerov a cena akcie je 35 % pod 52-týždňovým maximom 495 USD.

Čo sledovať

  • 10. 12. 2026: výsledky za Q4 FY2026 a ich porovnanie s výhľadom 34,8 mld. USD
  • Výhľad na FY2027, AI tržby voči plánu 115 mld. USD a vývoj hrubej marže
  • Výška dividendy, ktorú firma zvyčajne upravuje v decembri (teraz 0,65 USD štvrťročne)

Zdroje: Broadcom 8-K, výsledky Q3 FY2026, Broadcom 8-K, výsledky Q2 FY2026, Broadcom 10-Q za Q3 FY2026, Broadcom Investor Relations. Odhady analytikov: LSEG/CNBC, Benzinga, StockAnalysis, GuruFocus.

Kľúčové ukazovatele

Ocenenie
Trhová kapitalizácia1,66 bil. $
Hodnota podniku (EV)1,71 bil. $
P/E (trailing)44,5
P/E (forward)18,0
P/B16,7
EV/EBITDA32,8
Beta1,46
Výnosnosť a bilancia
Tržby (12 mesiacov)89,10 mld. $
EBITDA52,26 mld. $
Čistý zisk38,26 mld. $
Hrubá marža75,5 %
Prevádzková marža54,3 %
Čistá marža42,9 %
ROE / ROA44,2 % / 15,4 %
Hotovosť / dlh24,0 mld. / 59,4 mld. $
Voľný cash flow30,60 mld. $

Forwardové P/E (18,0) je nižšie než trailingové (44,5), takže analytici čakajú rast ziskov. Ukazovatele sú orientačné a zmenia sa s každým novým výkazom aj s cenou akcie.

Cena a rozpätie za 52 týždňov

289,96 $ minimum495,00 $ maximum348,38 $

Cena je 29,6 % pod ročným maximom a 20,1 % nad minimom. Beta 1,46 znamená, že akcia sa pohybuje 1,46-krát viac než celý trh. Za posledných 12 mesiacov stúpla o 4,5 %.

Výsledky a vývoj tržieb

16,0 mld.2Q 202518,0 mld.3Q 202519,3 mld.4Q 202522,2 mld.1Q 2026tržby v mene USD · kalendárne štvrťroky
ŠtvrťrokTržbyČistý ziskMarža
1Q 202622,19 mld. $9,31 mld. $42,0 %
4Q 202519,31 mld. $7,35 mld. $38,1 %
3Q 202518,02 mld. $8,52 mld. $47,3 %
2Q 202515,95 mld. $4,14 mld. $26,0 %

Tržby za posledný štvrťrok sú medziročne vyššie o 85,5 % a zisk narástol o 215,3 %. Konsenzus analytikov (39 odhadov) pre najbližší štvrťrok čaká tržby okolo 34,88 mld. $ a zisk na akciu približne 3,83 $. Výsledky sa očakávajú okolo 9. 12. 2026.

Odkiaľ prichádzajú tržby

Semiconductor Solutions. Sieťové a zákazkové čipy pre dátové centrá, bezdrôtová konektivita, širokopásmové riešenia, úložiská a priemyselné aplikácie. Segment ťahá dopyt po infraštruktúre pre umelú inteligenciu.

Infrastructure Software. Softvér pre privátny cloud (VMware), mainframy a kybernetickú bezpečnosť. Príjmy sú z veľkej časti opakujúce sa, vo forme predplatného a dlhodobých licencií.

Presné podiely segmentov nájdete v ročnom výkaze 10-K spoločnosti Broadcom, tu uvádzame iba názvy, ktoré firma vykazuje.

Konkurencia a konkurenčná výhoda

Broadcom má v mnohých nikách vedúce postavenie a dlhodobé vzťahy s veľkými zákazníkmi. Zákazkové čipy sa vyvíjajú spoločne s klientom, takže prechod k inému dodávateľovi je náročný. V softvéri bráni odchodu zložitosť infraštruktúry, v ktorej je produkt nasadený.

Marvell a Nvidia. Súťažia v sieťových čipoch a zákazkových akcelerátoroch pre dátové centrá. Nvidia ponúka aj vlastné sieťové riešenia.

Qualcomm a MediaTek. Konkurujú v čipoch pre bezdrôtovú konektivitu a komunikačné zariadenia.

Microsoft, Nutanix a open source. Pri virtualizácii a privátnom cloude ponúkajú alternatívy k produktom VMware. Zákazníci môžu zvažovať prechod, ak nesúhlasia s cenami.

Cloudové firmy s vlastnými čipmi. Niektorí zákazníci Broadcomu si časť dizajnu môžu časom robiť sami alebo ho rozložiť na viac dodávateľov.

Dividenda a návrat peňazí akcionárom

Ročná dividenda na akciu2,60 $
Dividendový výnos0,74 %
Výplatný pomer32 %
Posledný dátum nároku (ex-dividend)21. 9. 2026
Priemerný výnos za 5 rokov1,72 %

Broadcom pravidelne vypláca dividendu a v minulosti ju opakovane zvyšoval. Okrem toho odkupuje vlastné akcie. Výška dividendy sa mení, aktuálne údaje nájdete v tabuľke vyššie.

Čo hovoria analytici

Nákup / silný nákup40 / 7
Držať3
Predať / silný predaj0 / 0
KonsenzusSilný nákup
Priemerná cieľová cena531,85 $
Najvyššia / najnižšia715 / 216 $
Potenciál voči 348,38 $+52,7 %

Cieľové ceny analytikov sú odhady na 12 mesiacov a často sa menia po výsledkoch. Takmer jednotný názor analytikov býva aj varovaním: akcia už obsahuje vysoké očakávania.

Je akcia drahá? Pohľad na ocenenie

Trailingové P/E 44,5 znamená, že investori platia 44,5 jednotiek meny za každý jednotku meny ročného zisku. Cena je 16,7-násobkom účtovnej hodnoty (P/B).

Ocenenie Broadcomu určuje kombinácia dvoch faktorov: rastu v čipoch pre umelú inteligenciu a stabilných peňažných tokov zo softvéru. Trh oceňuje vysokú ziskovosť, disciplínu pri akvizíciách a schopnosť firmy zvyšovať hodnotu kúpených podnikov. Citlivo reaguje na očakávania ohľadom veľkých zákazníkov.

Kto akciu drží

Inštitúcie79,8 %
Insideri1,94 %
Počet inštitucionálnych držiteľov6 259
Short pozície (z voľne obchodovateľných)1,11 %
Akcie v obehu4 774 mil.
Voľne obchodovateľné akcie4 716 mil.

Čo sledovať pri ďalších výsledkoch

  • Dopyt po zákazkových čipoch a sieťových produktoch pre dátové centrá s umelou inteligenciou.
  • Koncentrácia tržieb u niekoľkých veľkých zákazníkov a ich vlastné plány vývoja čipov.
  • Vývoj softvérového segmentu po akvizícii VMware, vrátane obnovovania zmlúv.
  • Úroveň zadlženia a prípadné ďalšie akvizície.
  • Obnovenie dopytu v segmentoch mimo AI, ako sú bezdrôtové a priemyselné čipy.

Príležitosti a riziká

Príležitosti

  • Investície do infraštruktúry pre umelú inteligenciu zvyšujú dopyt po sieťových a zákazkových čipoch.
  • Opakujúce sa softvérové príjmy dávajú výsledkom stabilitu.
  • Skúsenosť s integráciou akvizícií môže priniesť rast ziskovosti.
  • Široké portfólio znižuje závislosť od jedného trhu.
  • Dividenda a odkupy vracajú časť zisku akcionárom.

Riziká

  • Koncentrácia zákazníkov: výrazná časť predaja pochádza z malého počtu veľkých firiem.
  • Rast cez akvizície nesie riziko integrácie a vyššieho zadlženia.
  • Zmeny v cenníku a licenciách VMware môžu viesť k odchodu časti zákazníkov a k regulačnému tlaku.
  • Cyklickosť polovodičového trhu a závislosť od externých výrobcov čipov.
  • Vyššie ocenenie robí akciu citlivou na sklamanie z výsledkov alebo výhľadu.

Zoznam rizík a príležitostí je redakčný pohľad Denného kurzu zostavený z verejných údajov, nie odporúčanie.

Pre koho je akcia vhodná

Akcia Broadcomu je vhodná pre investora, ktorý chce vstup do polovodičov a softvéru v jednej firme a akceptuje závislosť od investičného cyklu okolo umelej inteligencie. Nehodí sa tomu, kto hľadá vysoký dividendový výnos alebo nechce riziko veľkých akvizícií.

Beta 1,46 ukazuje nadpriemerné kolísanie ceny.

Ako kúpiť akcie spoločnosti Broadcom zo Slovenska

Akciu AVGO obchoduje burza NASDAQ (USA) v mene USD. Slovenský investor ju kúpi cez zahraničného brokera, ktorý ponúka americké akcie. Pri prvom obchode treba vyplniť formulár W-8BEN, aby sa zrážková daň z dividend znížila na 15 %. Postup je v návode Ako vyplniť formulár W-8BEN, poplatky porovnáva stránka Porovnanie brokerov.

Dividendy a zisky z predaja akcií sa zdaňujú na Slovensku. Zrážková daň zaplatená v zahraničí sa dá pri splnení podmienok započítať.

Časté otázky

Koľko stojí akcia Broadcom?

Podľa posledných údajov Denného kurzu 348,38 $. Za posledných 52 týždňov sa pohybovala medzi 289,96 $ a 495,00 $.

Je Broadcom drahá akcia?

Trailingové P/E je 44,5, forwardové 18,0. Samotné P/E nestačí, treba ho porovnať s rastom ziskov a s konkurenciou v sektore.

Vypláca Broadcom dividendu?

Áno, ročne 2,60 $ na akciu, čo je približne 0,74 %.

Aká je cieľová cena analytikov pre Broadcom?

Priemerná cieľová cena je 531,85 $ (+52,7 % oproti aktuálnej cene), konsenzus znie Silný nákup.

Je akcia Broadcom vhodná pre začiatočníka?

Broadcom navrhuje čipy pre siete, bezdrôtové zariadenia a dátové centrá a prevádzkuje aj podnikový softvér. Akcie sa obchodujú na burze Nasdaq pod symbolom AVGO.

Čo Broadcom získal kúpou VMware?

VMware dodáva virtualizačný a privátny cloudový softvér pre veľké firmy. Akvizícia rozšírila softvérový segment Broadcomu a zvýšila podiel opakujúcich sa príjmov.

Vyrába Broadcom čipy sám?

Väčšinu čipov navrhuje a výrobu zadáva externým partnerom, najmä zmluvným výrobcom, ako je TSMC. Firma sa sústreďuje na dizajn, nie na vlastné továrne.

Koľko chce Broadcom zarobiť na AI čipoch v rokoch 2027 a 2028?

Pri výsledkoch 2. 9. 2026 vedenie uviedlo, že má zabezpečené dodávky na približne 115 mld. USD AI tržieb vo fiškálnom roku 2027 a 230 mld. USD vo FY2028. Len za Q3 FY2026 boli AI tržby 16,7 mld. USD.

Kedy Broadcom zverejní výsledky za 4. štvrťrok fiškálneho roka 2026?

Predbežne 10. decembra 2026 po zatvorení amerického trhu. Vedenie na tento štvrťrok čaká tržby okolo 34,8 mld. USD, z toho 21,7 mld. USD z AI čipov.

Aká je zadlženosť Broadcomu?

K 2. 8. 2026 mal Broadcom celkový dlh 59,4 mld. USD a hotovosť 24,0 mld. USD, teda čistý dlh približne 35,4 mld. USD. Za Q3 FY2026 vytvoril voľný cash flow 13,7 mld. USD.

Ako investovať do ETF

Pred nákupom si prečítajte: Ako vybrať ETF, Ako kúpiť prvý ETF, akumulačné vs. distribučné ETF, ETF vs. podielový fond, sporiaci plán na ETF a zdaňovanie predaja ETF. Ďalšie fondy nájdete v zozname ETF.

ZDROJE

Obsah má informatívny charakter a nie je investičným poradenstvom. Investovanie je spojené s rizikom straty. Zobrazené hodnoty môžu byť oneskorené alebo sa mierne líšiť od kotácií konkrétneho brokera.

Denný súhrn správ na e-mail

Každé ráno hlavné správy, trhy a graf dňa. Zadarmo, odhlásiť sa môžete kedykoľvek.

Odoslaním súhlasíte so zasielaním denného súhrnu. Prevádzkovateľ: Affiliate media s. r. o.