Naživo Bitcoin 67 994 € -0,22 % Ethereum 2 005 € -0,55 % EUR/USD 1,1163 Sadzba ECB 2,50 % Sadzba FED 3,75–4,00 % Inflácia SR 3,1 % Inflácia eurozóna 3,2 % Logo Nvidia CorporationNVDA 186,64 $ +2,78 %Logo Apple Inc.AAPL 342,37 $ -0,52 %Logo Microsoft CorporationMSFT 530,61 $ -0,99 %Logo Tesla, Inc.TSLA 358,22 $ +4,23 %Logo Amazon.com, Inc.AMZN 259,30 $ -0,35 %

Texas Instruments (TXN)

Texas Instruments Incorporated · NasdaqGS · TXN
277,36USD −0,28 % za 24 h Živé dáta
Zatvorenie278,15 $predošlý deň
52T maximum334,03 $-17,0 % od maxima
52T minimum152,73 $+81,6 % od minima
Výkonnosť 1R+72,8 %za 12 mesiacov
Objem10,1 mil.akcií dnes
Vývoj ceny
V SKRATKE
  • Tržby za 12 mesiacov 19,45 mld. $, posledný štvrťrok medziročne +22,8 %
  • Čistá marža 31,1 %, prevádzková marža 42,6 %
  • P/E 42,4 (trailing), 26,2 (forward)
  • Konsenzus analytikov Kúpiť, priemerný cieľ 324,71 $ (+16,3 %)

Prečo sa oplatí sledovať Texas Instruments

Texas Instruments je americký výrobca polovodičov, ktorý sa špecializuje na analógové čipy a mikrokontroléry. Tieto súčiastky riadia napájanie a spracúvajú signály v autách, továrenských strojoch, spotrebnej elektronike aj v komunikačnom vybavení.

Pre investora je zaujímavá tým, že nepredáva módne čipy pre AI, ale základné súčiastky s dlhou životnosťou a širokým odberom. Firma má vlastné továrne a dlhú tradíciu vracania peňazí akcionárom, no jej tržby silno kolíšu s priemyselným cyklom.

Čím sa Texas Instruments zaoberá a ako vznikla

Spoločnosť vznikla v roku 1930 ako Geophysical Service, ktorá vyrábala zariadenia pre hľadanie ropy, a neskôr sa premenovala na Texas Instruments. V roku 1958 inžinier Jack Kilby vo firme vytvoril prvý integrovaný obvod, vynález, ktorý patrí k základom modernej elektroniky. Sídlo má v Dallase v Texase.

Dnes firma navrhuje a vyrába analógové a vstavané čipy a predáva ich tisíckam zákazníkov cez vlastný web a distribútorov. Je známa aj kalkulačkami a technológiou DLP na premietanie obrazu. Výrobu robí vo vlastných závodoch, vrátane veľkých fabrík v USA.

SídloDallas, TX
Zamestnanci33 000
SektorTechnológie
BurzaNASDAQ (USA)

Najnovšie výsledky a výhľad (Q3 2026)

Texas Instruments zverejnil výsledky za 3. štvrťrok 2026 dňa 21. 10. 2026. Tržby vzrástli na 6,06 mld. USD, teda o 28 % medziročne a o 11 % medzikvartálne. Prekonali konsenzus analytikov 5,92 mld. USD. Zisk na akciu (EPS) dosiahol 2,62 USD pri očakávaní 2,42 USD (konsenzus podľa 24/7 Wall St.).

Ukazovateľ (Q3 2026)Hodnota
Tržby6,06 mld. USD (Q3 2025: 4,74 mld.)
Čistý zisk2,43 mld. USD (+78 % r/r, +22 % q/q)
EPS2,62 USD (Q2 2026: 2,14; Q3 2025: 1,48)
Hrubá marža64,2 % (Q3 2025: 57,4 %)
Prevádzková marža47,5 % (Q3 2025: 35,1 %)
Segment Analog: tržby / prev. zisk4,91 mld. (+32 %) / 2,51 mld. USD (+69 %)
Embedded Processing: tržby / prev. zisk0,86 mld. (+21 %) / 0,23 mld. USD (+110 %)
Voľný peňažný tok (12 mes.)8,42 mld. USD (+249 % r/r)

Výhľad vedenia

Na 4. štvrťrok 2026 firma očakáva tržby 5,80 až 6,30 mld. USD a EPS 2,45 až 2,79 USD. Analytici pred zverejnením rátali s tržbami 5,75 mld. USD a EPS 2,27 USD. Celé pásmo výhľadu je teda nad ich odhadmi. Pri strede pásma by tržby zostali medzikvartálne približne na rovnakej úrovni. Výsledky za Q4 2026 sa očakávajú koncom januára 2027.

Analytici po výsledkoch (22. 10. 2026)

  • JPMorgan (Harlan Sur): odporúčanie Overweight, cieľová cena zvýšená z 340 na 365 USD.
  • Rosenblatt (Kevin Cassidy): odporúčanie Buy, cieľová cena zvýšená z 350 na 360 USD.
  • Barclays (Tom O'Malley): odporúčanie Equal Weight, cieľová cena zvýšená z 250 na 280 USD.
  • Ciele zverejnené po výsledkoch sa podľa Benzinga pohybujú od 280 do 370 USD (najvyšší má Stifel). MarketBeat eviduje 30 analytikov: 15 odporúča nákup, 11 držanie a 4 predaj. Priemerný cieľ je 310,57 USD.

Ocenenie

Podľa 24/7 Wall St. sa akcia 22. 10. 2026 pri cene 284,65 USD obchodovala približne za 37-násobok minuloročného zisku (trailing P/E) a 28-násobok očakávaného zisku (forward P/E). MarketBeat uvádza ukazovateľ PEG 1,55. Investori teda platia výraznú prémiu za obnovený rast. Päťročný priemer P/E sa podľa dostupných údajov pohyboval okolo 27.

Silné stránky

  • Tržby z dátových centier vzrástli v Q3 2026 asi o 95 % r/r. Tvoria už zhruba 13 % celkových tržieb.
  • Tržby z priemyslu stúpli o viac ako 40 % r/r. Firma tak prvýkrát po štyroch rokoch dosiahla v tomto segmente nové maximum.
  • Voľný peňažný tok za 12 mesiacov dosiahol 8,42 mld. USD. Prekročil vyplatené dividendy vo výške 5,17 mld. USD.

Riziká

  • Zásoby dosahujú 4,67 mld. USD, čo zodpovedá asi 194 dňom predaja.
  • Spätné odkupy akcií klesli za 12 mesiacov o 61 % na 0,64 mld. USD.
  • Tržby zo spotrebnej elektroniky stagnovali. Pri trailing P/E 37 by aj mierne spomalenie mohlo citeľne zatlačiť na cenu akcie.

Čo sledovať ďalej

  • Či tržby za Q4 2026 skončia v pásme 5,80 až 6,30 mld. USD a či sa udrží hrubá marža nad 60 %.
  • Ďalší rast podielu dátových centier na tržbách a vývoj počtu dní zásob.
  • Výhľad na Q1 2027 pri januárových výsledkoch.

Zdroje: SEC 8-K, výsledky Q3 2026, TI Investor Relations, SEC 8-K, výsledky Q2 2026. Analytické údaje: Benzinga, MarketBeat a 24/7 Wall St. (22. 10. 2026).

Kľúčové ukazovatele

Ocenenie
Trhová kapitalizácia255,1 mld. $
Hodnota podniku (EV)262,8 mld. $
P/E (trailing)42,4
P/E (forward)26,2
P/B14,2
EV/EBITDA27,6
Beta1,31
Výnosnosť a bilancia
Tržby (12 mesiacov)19,45 mld. $
EBITDA9,52 mld. $
Čistý zisk6,05 mld. $
Hrubá marža58,3 %
Prevádzková marža42,6 %
Čistá marža31,1 %
ROE / ROA35,2 % / 13,1 %
Hotovosť / dlh7,0 mld. / 14,1 mld. $
Voľný cash flow3,55 mld. $

Forwardové P/E (26,2) je nižšie než trailingové (42,4), takže analytici čakajú rast ziskov. Ukazovatele sú orientačné a zmenia sa s každým novým výkazom aj s cenou akcie.

Cena a rozpätie za 52 týždňov

152,73 $ minimum334,03 $ maximum279,32 $

Cena je 16,4 % pod ročným maximom a 82,9 % nad minimom. Beta 1,31 znamená, že akcia sa pohybuje 1,31-krát viac než celý trh. Za posledných 12 mesiacov stúpla o 54,8 %.

Výsledky a vývoj tržieb

4,7 mld.3Q 20254,4 mld.4Q 20254,8 mld.1Q 20265,5 mld.2Q 2026tržby v mene USD · kalendárne štvrťroky
ŠtvrťrokTržbyČistý ziskMarža
2Q 20265,46 mld. $1,98 mld. $36,2 %
1Q 20264,83 mld. $1,54 mld. $32,0 %
4Q 20254,42 mld. $1,16 mld. $26,3 %
3Q 20254,74 mld. $1,36 mld. $28,8 %

Tržby za posledný štvrťrok sú medziročne vyššie o 22,8 % a zisk narástol o 51,8 %. Konsenzus analytikov (24 odhadov) pre najbližší štvrťrok čaká tržby okolo 5,91 mld. $ a zisk na akciu približne 2,42 $. Výsledky sa očakávajú okolo 27. 10. 2026.

Odkiaľ prichádzajú tržby

Analog. Čipy na správu napájania a spracovanie signálov, napríklad zosilňovače, prevodníky či riadiace obvody. Najväčšia časť podnikania so širokým okruhom zákazníkov.

Embedded Processing. Mikrokontroléry, procesory a bezdrôtové čipy, ktoré riadia zariadenia v autách a priemysle. Rastie s množstvom elektroniky vo vozidlách a strojoch.

Ostatné. Kalkulačky, technológia DLP a zákaznícke čipy. Menšia časť, ktorá dopĺňa hlavné segmenty.

Presné podiely segmentov nájdete vo výročnej správe (10-K) spoločnosti Texas Instruments, tu uvádzame len názvy, ktoré firma vykazuje.

Konkurencia a konkurenčná výhoda

Texas Instruments ponúka veľmi široké portfólio analógových čipov, ktoré zákazníci používajú roky a nevymieňajú ich pre malý rozdiel v cene. Vlastné továrne, najmä na väčších doskách, dávajú nákladovú výhodu a kontrolu nad dodávkami. Veľkú úlohu hrá aj priamy predaj online a dlhé vzťahy s dizajnérmi elektroniky.

Analog Devices. Najbližší konkurent v analógových čipoch, silný v priemysle a komunikáciách.

Infineon a STMicroelectronics. Európski výrobcovia čipov pre autá a priemysel, ktorí súťažia v napájaní a mikrokontroléroch.

NXP Semiconductors. Konkuruje v automobilových čipoch a vstavaných procesoroch.

Čínski výrobcovia analógových čipov. Rastúci konkurenti s nižšími cenami, ktorí tlačia najmä v jednoduchších produktoch.

Dividenda a návrat peňazí akcionárom

Ročná dividenda na akciu6,08 $
Dividendový výnos2,17 %
Výplatný pomer85 %
Posledný dátum nároku (ex-dividend)30. 10. 2026
Priemerný výnos za 5 rokov2,71 %

Texas Instruments je známy tým, že vracia peniaze akcionárom dividendou aj odkupmi akcií a dlhodobo dividendu zvyšuje. Pri veľkých investíciách do fabrík sa však voľné peniaze na výplaty môžu dočasne zmenšiť.

Čo hovoria analytici

Nákup / silný nákup17 / 3
Držať14
Predať / silný predaj2 / 0
KonsenzusKúpiť
Priemerná cieľová cena324,71 $
Najvyššia / najnižšia400 / 225 $
Potenciál voči 279,32 $+16,3 %

Cieľové ceny analytikov sú odhady na 12 mesiacov a často sa menia po výsledkoch. Rozloženie odporúčaní ukazuje, že analytici sa o výhľadoch firmy nezhodujú úplne.

Je akcia drahá? Pohľad na ocenenie

Trailingové P/E 42,4 znamená, že investori platia 42,4 jednotiek meny za každý jednotku meny ročného zisku. Cena je 14,2-násobkom účtovnej hodnoty (P/B).

Ocenenie polovodičových firiem závisí od fázy cyklu, ktorý sa riadi dopytom z priemyslu a automobilov. Pri Texas Instruments trh sleduje investície do nových fabrík, ktoré zvyšujú výdavky, a očakávané peňažné toky, ktoré z nich vzídu. Cenu ťahá aj návrat peňazí akcionárom.

Kto akciu drží

Inštitúcie91,6 %
Insideri0,28 %
Počet inštitucionálnych držiteľov3 649
Short pozície (z voľne obchodovateľných)2,41 %
Akcie v obehu913 mil.
Voľne obchodovateľné akcie911 mil.

Čo sledovať pri ďalších výsledkoch

  • Dopyt z priemyslu a automobilov, ktoré určujú cyklus.
  • Výdavky na nové továrne a očakávaný vplyv na voľné peňažné toky.
  • Zásoby u zákazníkov a distribútorov.
  • Cenový tlak od čínskych konkurentov.
  • Politiku dividendy a odkupov akcií.

Príležitosti a riziká

Príležitosti

  • Rast elektroniky v autách, najmä elektromobiloch, zvyšuje dopyt po analógových čipoch.
  • Priemyselná automatizácia a energetická efektívnosť potrebujú napájacie a riadiace obvody.
  • Vlastné výrobné kapacity môžu znížiť náklady po dobudovaní fabrík.
  • Široké portfólio a veľký počet zákazníkov znižujú závislosť od jedného odberateľa.
  • Dlhodobá tradícia vracania peňazí akcionárom podporuje záujem investorov.

Riziká

  • Cyklickosť: pri slabom priemysle a automobiloch tržby a zisk rýchlo klesajú.
  • Veľké investície do fabrík môžu zaťažiť peňažné toky a výplaty.
  • Čínska konkurencia a obchodné obmedzenia môžu znížiť ceny a prístup na trh.
  • Geopolitika: veľká časť zákazníkov je v Ázii a sprísnenie obchodných pravidiel by firmu zasiahlo.
  • Prebytok zásob u zákazníkov môže na čas znížiť objednávky.

Zoznam rizík a príležitostí je redakčný pohľad Denného kurzu zostavený z verejných údajov, nie odporúčanie.

Pre koho je akcia vhodná

Akcia sa hodí pre investora, ktorý hľadá zrelú polovodičovú firmu s dlhou históriou a pravidelným vracaním peňazí akcionárom a znesie cyklické výkyvy. Nehodí sa pre toho, kto čaká rýchly rast ako pri čipoch pre umelú inteligenciu.

Beta 1,31 ukazuje nadpriemerné kolísanie ceny.

Ako kúpiť akcie spoločnosti Texas Instruments zo Slovenska

Akciu TXN obchoduje burza NASDAQ (USA) v mene USD. Slovenský investor ju kúpi cez zahraničného brokera, ktorý ponúka americké akcie. Pri prvom obchode treba vyplniť formulár W-8BEN, aby sa zrážková daň z dividend znížila na 15 %. Postup je v návode Ako vyplniť formulár W-8BEN, poplatky porovnáva stránka Porovnanie brokerov.

Dividendy a zisky z predaja akcií sa zdaňujú na Slovensku. Zrážková daň zaplatená v zahraničí sa dá pri splnení podmienok započítať.

Časté otázky

Koľko stojí akcia Texas Instruments?

Podľa posledných údajov Denného kurzu 279,32 $. Za posledných 52 týždňov sa pohybovala medzi 152,73 $ a 334,03 $.

Je Texas Instruments drahá akcia?

Trailingové P/E je 42,4, forwardové 26,2. Samotné P/E nestačí, treba ho porovnať s rastom ziskov a s konkurenciou v sektore.

Vypláca Texas Instruments dividendu?

Áno, ročne 6,08 $ na akciu, čo je približne 2,17 %.

Aká je cieľová cena analytikov pre Texas Instruments?

Priemerná cieľová cena je 324,71 $ (+16,3 % oproti aktuálnej cene), konsenzus znie Kúpiť.

Je akcia Texas Instruments vhodná pre začiatočníka?

Texas Instruments je americký výrobca analógových a vstavaných čipov a jeho akcie sa obchodujú na americkej burze Nasdaq.

Čo sú analógové čipy?

Spracúvajú reálne signály, napríklad napätie, zvuk alebo teplotu, a riadia napájanie zariadení. Takéto súčiastky sa používajú v takmer každej elektronike a ich dizajn sa mení pomaly, preto majú dlhý životný cyklus.

Prečo je firma citlivá na priemyselný cyklus?

Jej čipy idú do áut, strojov a elektroniky. Keď firmy znížia objednávky, tržby rýchlo klesnú. Po obnovení dopytu sa naopak výsledky môžu rýchlo zlepšiť.

Aký výhľad dal Texas Instruments na 4. štvrťrok 2026?

Pri výsledkoch 21. 10. 2026 vedenie uviedlo pre Q4 2026 tržby 5,80 až 6,30 mld. USD a EPS 2,45 až 2,79 USD. Celé pásmo je nad vtedajším konsenzom (5,75 mld. USD a 2,27 USD).

Koľko zarába Texas Instruments na dátových centrách?

V Q3 2026 vzrástli tržby z dátových centier približne o 95 % medziročne a asi o 20 % medzikvartálne. Tvoria zhruba 13 % celkových tržieb vo výške 6,06 mld. USD.

Ako sa zmenili marže Texas Instruments v Q3 2026?

Hrubá marža stúpla na 64,2 % z 57,4 % v Q3 2025. Prevádzková marža vzrástla na 47,5 % z 35,1 %.

Ako investovať do ETF

Pred nákupom si prečítajte: Ako vybrať ETF, Ako kúpiť prvý ETF, akumulačné vs. distribučné ETF, ETF vs. podielový fond, sporiaci plán na ETF a zdaňovanie predaja ETF. Ďalšie fondy nájdete v zozname ETF.

ZDROJE

Obsah má informatívny charakter a nie je investičným poradenstvom. Investovanie je spojené s rizikom straty. Zobrazené hodnoty môžu byť oneskorené alebo sa mierne líšiť od kotácií konkrétneho brokera.

Denný súhrn správ na e-mail

Každé ráno hlavné správy, trhy a graf dňa. Zadarmo, odhlásiť sa môžete kedykoľvek.

Odoslaním súhlasíte so zasielaním denného súhrnu. Prevádzkovateľ: Affiliate media s. r. o.