Naživo Bitcoin 71 530 € +6,22 % Ethereum 2 156 € +8,81 % EUR/USD 1,1237 Sadzba ECB 2,50 % Sadzba FED 3,75–4,00 % Inflácia SR 3,1 % Inflácia eurozóna 3,2 % Logo Nvidia CorporationNVDA 200,13 $ -3,17 %Logo Apple Inc.AAPL 349,51 $ +5,31 %Logo Microsoft CorporationMSFT 555,80 $ +6,68 %Logo Tesla, Inc.TSLA 385,19 $ -3,34 %Logo Amazon.com, Inc.AMZN 266,03 $ +6,12 %

Stryker (SYK)

Stryker Corporation · NYSE · SYK
339,65USD +9,37 % za 24 h Živé dáta
Zatvorenie310,55 $predošlý deň
52T maximum389,33 $-12,8 % od maxima
52T minimum267,00 $+27,2 % od minima
Výkonnosť 1R-5,0 %za 12 mesiacov
Objem6,5 mil.akcií dnes
Vývoj ceny
V SKRATKE
  • Tržby za 12 mesiacov 25,84 mld. $, posledný štvrťrok medziročne +9,4 %
  • Čistá marža 14,4 %, prevádzková marža 27,0 %
  • P/E 28,4 (trailing), 16,4 (forward)
  • Konsenzus analytikov Kúpiť, priemerný cieľ 367,80 $ (+34,4 %)

Prečo sa oplatí sledovať Stryker

Stryker je jeden z najväčších svetových výrobcov zdravotníckych pomôcok. Dodáva nemocniciam implantáty, chirurgické nástroje, operačné vybavenie a robotické systémy, ktoré sa používajú pri operáciách kĺbov, chrbtice, mozgu aj pri urgentnej starostlivosti.

Pre investora je zaujímavá tým, že dopyt po operáciách rastie so starnutím populácie a lekári si na svoje nástroje zvykajú. Firma tak má pomerne predvídateľné príjmy a priestor na nákup menších konkurentov, ktorý využíva dlhodobo.

Čím sa Stryker zaoberá a ako vznikla

Stryker založil v roku 1941 ortopéd Homer Stryker v americkom Kalamazoo v štáte Michigan. Začínal s vlastnými vynálezmi, napríklad s otočným lôžkom a sadrovou pílou, ktoré uľahčovali prácu lekárov. Z malej dielne vyrástla celosvetová firma a sídlo dnes má v Portage v Michigane.

Stryker pôsobí v dvoch veľkých oblastiach, MedSurg a Neurotechnology a Orthopaedics. Predáva ich nemocniciam a zdravotníckym zariadeniam cez vlastné pobočky aj distribútorov v desiatkach krajín. Známy je robotický systém Mako, ktorý pomáha chirurgom pri operáciách kolien, bedrových kĺbov a ramien.

SídloPortage, MI
Zamestnanci56 000
SektorZdravotníctvo
BurzaNYSE (USA)

Najnovšie výsledky a výhľad (Q2 2026)

Stryker zverejnil výsledky za 2. štvrťrok 2026 dňa 30. 7. 2026. Firma tým po slabom 1. štvrťroku, ktorý zasiahol kybernetický incident z 11. 3. 2026, opäť zrýchlila rast. Upravený zisk na akciu prekonal konsenzus 3,49 USD o 0,20 USD. Tržby 6,59 mld. USD boli mierne nad odhadom 6,58 mld. USD (konsenzus podľa MarketBeat).

Ukazovateľ (Q2 2026)Hodnota
Tržby6 589 mil. USD
Rast tržieb r/r (Q2 2025: 6 022 mil.)+9,4 %
Rast tržieb q/q (Q1 2026: 6 020 mil.)+9,5 %
Organický rast r/r+9,0 %
Čistý zisk (r/r z 884 mil.)1 276 mil. USD
Zriedené EPS / upravené EPS3,30 / 3,69 USD
Upravené EPS r/r a q/q (Q1: 2,60 USD)+17,9 % / +41,9 %
Upravená prevádzková marža27,4 % (+170 b. b.)
Čistá marža (výpočet redakcie)19,4 %
USA / medzinárodné tržby r/r+8,9 % / +11,0 %

Výhľad vedenia

Pri Q2 vedenie spresnilo výhľad na celý rok 2026. Organický rast tržieb má dosiahnuť 8,3 až 9,3 % (predtým 8,0 až 9,5 %), upravené EPS 14,95 až 15,10 USD (predtým 14,90 až 15,10 USD). Štvrťročný výhľad firma nevydáva. Za 1. polrok má upravené EPS 6,29 USD, takže na stred výhľadu potrebuje v 2. polroku zhruba 8,74 USD. To je v priemere asi 4,37 USD na štvrťrok. Výsledky za Q3 2026 zverejní 29. 10. 2026 okolo 16:05 newyorského času (EDT). Konsenzus tržieb je podľa MarketBeat 6,62 mld. USD.

Analytici a ocenenie

DomOdporúčanie, cieľ (dátum)
BTIGBuy, 316 USD z 358 (10/2026)
CitigroupBuy, 360 USD z 399 (10. 9. 2026)
RBC CapitalOutperform, 420 USD z 435 (31. 7. 2026)
Raymond JamesBuy, 370 USD (31. 7. 2026)

Podľa Investing.com dávajú analytici priemerný cieľ 362,62 USD v rozpätí 298 až 465 USD (23 odporúčaní nákup, 6 držať, október 2026). Trailing P/E je podľa MarketBeat 28,7 a PEG 1,75. Pri cene 301,42 USD a strede výhľadu 15,03 USD vychádza forward P/E asi 20,1 (výpočet redakcie). Investori teda platia za tohtoročný upravený zisk citeľne menej než za vykázaný zisk za posledných 12 mesiacov. Trh tak ešte celkom neverí, že sa rast v 2. polroku zrýchli.

Silné stránky

  • Široký rast v Q2 2026: divízia Medical +13,4 %, Trauma a končatiny +11,9 %, Endoskopia +11,7 %.
  • Upravená prevádzková marža stúpla na 27,4 %, o 170 b. b. medziročne.
  • Medzinárodné tržby rástli o 11,0 % na 1,63 mld. USD.

Riziká

  • Kybernetický incident stlačil v Q1 2026 organický rast na 2,4 %, upravené EPS kleslo o 8,5 %.
  • Splnenie výhľadu vyžaduje v 2. polroku asi 8,74 USD upraveného EPS, oproti 6,29 USD v 1. polroku.
  • Ciele analytikov klesajú (BTIG −42 USD, Citigroup −39 USD) a akcia je 22,6 % pod 52-týždňovým maximom 389,33 USD. Firma navyše uvádza riziko ciel.

Čo sledovať

  • 29. 10. 2026: tržby za Q3 voči 6,62 mld. USD a či vedenie potvrdí pásmo EPS 14,95 až 15,10 USD.
  • Organický rast nad 9 % a vývoj prevádzkovej marže voči 27,4 %.
  • Výhľad na rok 2026 pri výsledkoch za 4. štvrťrok, ktoré firma tradične zverejňuje koncom januára.

Zdroje: Stryker 8-K, Q2 2026 (SEC), Stryker 8-K, Q1 2026 (SEC), Oznámenie termínu výsledkov Q3 2026. Konsenzus a ciele: MarketBeat, Investing.com.

Kľúčové ukazovatele

Ocenenie
Trhová kapitalizácia105,0 mld. $
Hodnota podniku (EV)117,6 mld. $
P/E (trailing)28,4
P/E (forward)16,4
P/B4,4
EV/EBITDA15,9
Beta0,77
Výnosnosť a bilancia
Tržby (12 mesiacov)25,84 mld. $
EBITDA7,38 mld. $
Čistý zisk3,73 mld. $
Hrubá marža65,6 %
Prevádzková marža27,0 %
Čistá marža14,4 %
ROE / ROA16,5 % / 8,2 %
Hotovosť / dlh3,5 mld. / 15,4 mld. $
Voľný cash flow4,11 mld. $

Forwardové P/E (16,4) je nižšie než trailingové (28,4), takže analytici čakajú rast ziskov. Ukazovatele sú orientačné a zmenia sa s každým novým výkazom aj s cenou akcie.

Cena a rozpätie za 52 týždňov

267,00 $ minimum392,55 $ maximum273,65 $

Cena je 30,3 % pod ročným maximom a 2,5 % nad minimom. Beta 0,77 znamená, že akcia sa pohybuje menej než celý trh. Za posledných 12 mesiacov klesla o 24,9 %.

Výsledky a vývoj tržieb

6,1 mld.3Q 20257,2 mld.4Q 20256,0 mld.1Q 20266,6 mld.2Q 2026tržby v mene USD · kalendárne štvrťroky
ŠtvrťrokTržbyČistý ziskMarža
2Q 20266,59 mld. $1,28 mld. $19,4 %
1Q 20266,02 mld. $745,0 mil. $12,4 %
4Q 20257,17 mld. $849,0 mil. $11,8 %
3Q 20256,06 mld. $859,0 mil. $14,2 %

Tržby za posledný štvrťrok sú medziročne vyššie o 9,4 % a zisk narástol o 44,1 %. Konsenzus analytikov (24 odhadov) pre najbližší štvrťrok čaká tržby okolo 6,64 mld. $ a zisk na akciu približne 3,57 $. Výsledky sa očakávajú okolo 29. 10. 2026.

Odkiaľ prichádzajú tržby

Orthopaedics. Implantáty na náhradu bedrového, kolenného a ramenného kĺbu, traumatológia a robotika Mako. Výsledky závisia od počtu plánovaných operácií.

MedSurg a Neurotechnology. Chirurgické vybavenie, endoskopické systémy, nemocničné lôžka, zariadenia pre záchranárov a produkty na liečbu mozgovej príhody. Širšia a rôznorodejšia časť podnikania.

Presné podiely segmentov nájdete vo výročnej správe (10-K) spoločnosti Stryker, tu uvádzame len názvy, ktoré firma vykazuje.

Konkurencia a konkurenčná výhoda

Stryker stavia na dlhodobých vzťahoch s chirurgmi a nemocnicami, ktoré si zvykli na jeho nástroje a postupy. Robotický systém Mako viaže zákazníkov na implantáty rovnakej značky. Regulačné schvaľovanie, školenia lekárov a veľká predajná sieť zvyšujú bariéry pre nových hráčov.

Zimmer Biomet. Priamy konkurent v kĺbových náhradách a ortopédii. Súťaží v implantátoch kolena a bedra aj v robotike.

Johnson & Johnson (DePuy Synthes). Veľká divízia zdravotníckych pomôcok s ortopedickou a chirurgickou ponukou. Konkuruje v traumatológii, chrbtici a kĺboch.

Medtronic. Široký výrobca zdravotníckych technológií, ktorý sa s Strykerom stretáva v chirurgii, neurotechnike a chrbtici.

Smith & Nephew. Britský výrobca ortopedických a športových pomôcok. Konkuruje v kolenách, bedrách a artroskopii.

Dividenda a návrat peňazí akcionárom

Ročná dividenda na akciu3,52 $
Dividendový výnos1,28 %
Výplatný pomer36 %
Posledný dátum nároku (ex-dividend)30. 9. 2026
Priemerný výnos za 5 rokov0,99 %

Stryker pravidelne vypláca dividendu a dlhodobo ju postupne zvyšuje, no hlavným motorom návratnosti zostáva rast firmy. Prebytočné peniaze smerujú aj do akvizícií, vývoja a občasných odkupov akcií.

Čo hovoria analytici

Nákup / silný nákup15 / 7
Držať6
Predať / silný predaj0 / 0
KonsenzusKúpiť
Priemerná cieľová cena367,80 $
Najvyššia / najnižšia465 / 298 $
Potenciál voči 273,65 $+34,4 %

Cieľové ceny analytikov sú odhady na 12 mesiacov a často sa menia po výsledkoch. Rozloženie odporúčaní ukazuje, že analytici sa o výhľadoch firmy nezhodujú úplne.

Je akcia drahá? Pohľad na ocenenie

Trailingové P/E 28,4 znamená, že investori platia 28,4 jednotiek meny za každý jednotku meny ročného zisku. Cena je 4,4-násobkom účtovnej hodnoty (P/B).

Zdravotnícke technológie sa obchodujú s vyššími násobkami než bežný priemysel, lebo majú stabilný dopyt, vysoké marže a opakované predaje spotrebného materiálu. Ocenenie ťahá rast počtu operácií, ceny implantátov, úspešnosť nových výrobkov a schopnosť firmy začleniť kúpené spoločnosti.

Kto akciu drží

Inštitúcie82,8 %
Insideri5,36 %
Počet inštitucionálnych držiteľov3 031
Short pozície (z voľne obchodovateľných)2,09 %
Akcie v obehu384 mil.
Voľne obchodovateľné akcie348 mil.

Čo sledovať pri ďalších výsledkoch

  • Počet plánovaných operácií kĺbov a vplyv čakacích listín v nemocniciach.
  • Rozširovanie robotického systému Mako a jeho využitie v nových typoch zákrokov.
  • Marže a vplyv cien surovín, dopravy a nákladov na výrobu.
  • Akvizície a to, ako rýchlo sa podarí kúpené firmy začleniť.
  • Vyhlásenia manažmentu o raste tržieb a o rozpočtoch nemocníc.

Príležitosti a riziká

Príležitosti

  • Starnutie populácie zvyšuje dopyt po náhradách kĺbov a ďalších operáciách.
  • Robotika a navigácia dávajú chirurgom dôvod ostať pri jednej značke.
  • Ponuka v neurotechnike a liečbe mozgovej príhody otvára nové rastové oblasti.
  • Akvizície dopĺňajú portfólio a rozširujú firmu do ďalších krajín.
  • Spotrebný materiál a servis prinášajú opakované príjmy popri predaji zariadení.

Riziká

  • Rozpočty nemocníc a rozhodnutia poisťovní ovplyvňujú dopyt aj ceny pomôcok.
  • Odklad plánovaných operácií, napríklad pre nedostatok personálu, zníži tržby.
  • Regulačné zásahy, sťahovanie produktov z trhu alebo súdne spory o kvalitu implantátov.
  • Akvizície nesú riziko preplatenia a ťažkej integrácie.
  • Konkurencia robotických systémov a tlak nemocníc na nižšie ceny stláčajú marže.

Zoznam rizík a príležitostí je redakčný pohľad Denného kurzu zostavený z verejných údajov, nie odporúčanie.

Pre koho je akcia vhodná

Stryker je vhodný pre investora, ktorý hľadá kvalitnú firmu zo zdravotníctva s dlhou históriou, stabilným dopytom a postupným rastom. Menej sa hodí tomu, kto čaká vysoký dividendový výnos alebo rýchle zisky, lebo ocenenie je zvyčajne vyššie a firmu ovplyvňuje rozpočet nemocníc.

Beta 0,77 ukazuje pokojnejší pohyb ceny než pri priemernej akcii.

Ako kúpiť akcie spoločnosti Stryker zo Slovenska

Akciu SYK obchoduje burza NYSE (USA) v mene USD. Slovenský investor ju kúpi cez zahraničného brokera, ktorý ponúka americké akcie. Pri prvom obchode treba vyplniť formulár W-8BEN, aby sa zrážková daň z dividend znížila na 15 %. Postup je v návode Ako vyplniť formulár W-8BEN, poplatky porovnáva stránka Porovnanie brokerov.

Dividendy a zisky z predaja akcií sa zdaňujú na Slovensku. Zrážková daň zaplatená v zahraničí sa dá pri splnení podmienok započítať.

Časté otázky

Koľko stojí akcia Stryker?

Podľa posledných údajov Denného kurzu 273,65 $. Za posledných 52 týždňov sa pohybovala medzi 267,00 $ a 392,55 $.

Je Stryker drahá akcia?

Trailingové P/E je 28,4, forwardové 16,4. Samotné P/E nestačí, treba ho porovnať s rastom ziskov a s konkurenciou v sektore.

Vypláca Stryker dividendu?

Áno, ročne 3,52 $ na akciu, čo je približne 1,28 %.

Aká je cieľová cena analytikov pre Stryker?

Priemerná cieľová cena je 367,80 $ (+34,4 % oproti aktuálnej cene), konsenzus znie Kúpiť.

Je akcia Stryker vhodná pre začiatočníka?

Stryker je americký výrobca zdravotníckych pomôcok, napríklad kĺbových implantátov a chirurgických nástrojov, a jeho akcie sa obchodujú na burze NYSE.

Čo je robotický systém Mako?

Mako je robotická platforma, ktorá pomáha chirurgom plánovať a presne vykonať operácie kolena, bedra a ramena. Pre Stryker je dôležitá, lebo viaže nemocnice aj lekárov na jeho implantáty.

Prečo Stryker kupuje menšie firmy?

Dopĺňa tak portfólio o nové technológie a rýchlejšie vstupuje do nových oblastí, napríklad neurotechniky. Akvizície sú dlhodobo súčasťou jeho stratégie, no nesú riziko preplatenia a ťažkej integrácie.

Kedy Stryker zverejní výsledky za 3. štvrťrok 2026?

Vo štvrtok 29. 10. 2026 okolo 16:05 newyorského času, konferenčný hovor začína o 16:30. Analytici čakajú podľa MarketBeat tržby približne 6,62 mld. USD.

Aký zisk na akciu očakáva Stryker za rok 2026?

Pri výsledkoch za Q2 (30. 7. 2026) vedenie spresnilo výhľad upraveného EPS na 14,95 až 15,10 USD a organického rastu tržieb na 8,3 až 9,3 %.

Ako kybernetický útok ovplyvnil výsledky Strykeru?

Incident ohlásený 11. 3. 2026 stlačil organický rast v Q1 2026 na 2,4 % a upravené EPS kleslo o 8,5 % na 2,60 USD. V Q2 sa organický rast vrátil na 9,0 %.

Ako investovať do ETF

Pred nákupom si prečítajte: Ako vybrať ETF, Ako kúpiť prvý ETF, akumulačné vs. distribučné ETF, ETF vs. podielový fond, sporiaci plán na ETF a zdaňovanie predaja ETF. Ďalšie fondy nájdete v zozname ETF.

ZDROJE

Obsah má informatívny charakter a nie je investičným poradenstvom. Investovanie je spojené s rizikom straty. Zobrazené hodnoty môžu byť oneskorené alebo sa mierne líšiť od kotácií konkrétneho brokera.

Denný súhrn správ na e-mail

Každé ráno hlavné správy, trhy a graf dňa. Zadarmo, odhlásiť sa môžete kedykoľvek.

Odoslaním súhlasíte so zasielaním denného súhrnu. Prevádzkovateľ: Affiliate media s. r. o.